Před 08:00 stály před branami Jižních zahrad Pražského hradu již stovky lidí, fronta se táhla téměř po celých Starých zámeckých schodech. V osm hodin se otevřely Jižní zahrady a za doprovodu Hradní stráže lidé šli až k Býčímu schodišti, kde čekají na devátou hodinu, kdy se expozice otevře.

Podívejte se na fotogalerii: Prezident odemkl korunovační klenoty

Mnozí se na sychravé počasí důsledně připravili; kromě teplého oblečení nezapomněli ani na svačinu, deku a termosku s horkým nápojem. Jednou z prvních byla i pětapadesátiletá žena z Moravy. "Přišla jsem ve 03:30 a byla jsem druhá, paní před námi tady spala. Klenoty jsem viděla už jako dítě a těším stáli lse na jejich sílu a setkání s nimi," uvedla.

klenoty-grafika-1-550.jpg

Po několikáté zhlédne český národní poklad i jednašedesátiletá důchodkyně ze Smíchova, jak dnes uvedla, podívat se na něj jde už potřetí. Mezi dospělými stojí i děti. "Nejvíc se těším na korunu, musel jsem brzo vstávat, ale vůbec mi to nevadilo," dodal šestiletý Ondra, který přijel se svou babičkou z Modřan.

Korunovační klenoty mají lidé možnost vidět opět po pěti letech, výstava trvá ode dneška do 29. dubna. Letošní výstava je však výjimečná tím, že po 50 letech návštěvníci uvidí klenoty přímo ve Vladislavském sále, kde se kdysi konaly holdovací sněmy i korunovační hostiny.

Výstava bude přístupná do 17:00, přibližně po 11:00 však zaměstnanci Hradu uzavřou bránu do zahrad a expozici zhlédnou jen ti, kteří v nich už budou čekat. Pro návštěvníky jsou připraveny i mobilní toalety, občerstvení a informační panely o klenotech a jejich historii. Děti navíc dostávají zdarma tematické skládačky.

Pořadatelé očekávali v soboru tisíce lidí. Kvůli špatnému počasí nakonec nebyl nápor návštěvníků takový. O to větší tlačenice se čeká v následujících dnech. Lidé, kterým by se nepodařilo výstavu zhlédnout, si mohou koupit DVD nebo publikaci o korunovaních klenotech. Ve stálé expozici mohou navíc vidět jejich kopie.

klenoty-grafika-2-550.jpg

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist