wilsonovo-nadrazi-192-128.jpgV souladu se záměry pražské radnice by organizace Američtí přátelé České republiky, která sbírku pořádá, chtěla pomník odhalit příští rok, až skončí rekonstrukce nádraží. Jejich úsilí, byť se z hlediska rozpočtu nákladů magistrátu jeví spíše jako symbolické, kvitoval pražský primátor Pavel Bém. „Spoluúčast Spolku přátel USA, případně amerického kongresu má ale také, alespoň pro mne, symbolický význam,“ sdělil iHNed.cz.

Čtěte také

Sochu chce zaplatit Praha i Washington

Předseda americké organizace Peter Rafaeli uvedl, že těsně spolupracuje s pražským magistrátem a s radnicí prvního městského obvodu "Je to doopravdy česko- americký projekt. Sochu zaplatíme my, podstavec a úpravu okolí by měly mít na starosti město Praha a městská část Praha 1," konstatoval.

Bém uvedl, že Praha je připravena celou instalaci uhradit ze svých zdrojů. „Praha uhradí vše, co bude potřeba. Navíc nejvyšší investicí není samotná socha, ale parkové a infrastrukturní náklady okolí ní a ty jsou plně v naší režii.“

V souvislosti s chystaným pomníkem „česko-amerického přátelství“ primátor vyzdvihl význam prezidenta Wilsona, symbolické výročí založení samostatného Československého státu ale připomněl také plán dokončení revitalizace Hlavního nádraží.

Náklady vyjdou na 16 milionů

Kdy skutečně bude socha odhalena, závisí podle Rafaeliho na tom, jak se podaří sehnat peníze. Minimální náklady předpokládá ve výši 350.000 dolarů (asi 5,6 milionu korun), odhady výdajů na celkovou obnovu ale hovoří až o milionu dolarů (16 milionů korun).

"Největší aktivita začne teď, kdy budeme rozesílat dopisy s výzvou k finančním darům," uvedl Rafaeli, který je rovněž českým honorárním konzulem v Pensylvánii. Nejvíce si ale spolek slibuje od sbírky při listopadové galavečeři v Houstonu, kde by myšlenku obnovení pomníku měly podpořit významné české a americké osobnosti.

"Velmi bychom chtěli, aby socha byla hotová v roce 2009 k výročí 20 let od sametové revoluce a 40 let od nástupu komunistické normalizace v Československu," dodal. Podporu projektu podle něho vyslovil i premiér Mirek Topolánek. "Řekl mi: pomůžeme, jak můžeme. Očekáváme tedy, že pomník bude dokončen včas a že s ním bude každý spokojený," řekl Rafaeli.

wilsonovo-nadrazi-1919.jpg
(foto: Wilsonovo nádraží v roce 1919)  

Pomník, který odhalil Masaryk, strhli nacisté

Původní socha z dílny moravského sochaře Albína Poláška, který celý svůj umělecký život strávil ve Spojených státech, vznikla ze sbírky mezi krajany v USA. Před nádražní budovou ji v roce 1928 na americký státní svátek 4. července odhalil první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Pomník měl být věčnou připomínkou významné role Spojených států a osobně prezidenta Wilsona při vzniku samostatného Československa.

Bezprostředně po vstupu USA do druhé světové války ho ale němečtí v roce 1939 strhli a po vstupu spojenců do světové války ji o dva roky později roztavili. Po válce slíbili američtí krajané, že pomník obnoví, ale zabránil jim v tom nástup komunismu.

K zachování autentické podoby Poláškova díla přispělo, že letos v lednu se v depozitářích pražské Národní galerie našlo sádrové poprsí Wilsonovy sochy. AFoCR se dohodla s pracovištěm Karlovy univerzity, které s pomocí speciálních měřicích přístrojů dokáže podle dochovaného vzoru přesně rekonstruovat rozměry celé skulptury původně představující Wilsonovu postavu v nadživotní velikosti. Podkladem pro obnovený pomník budou také dobové fotografie a dokumenty z archivu Poláškova muzea na Floridě.

Na původním místě sochy nyní vede dálnice

"Myslím, že socha bude naprosto autentická," věří Rafaeli. Který umělec nakonec dílo podle shromážděných podkladů a s pomocí moderních technologií vytvoří, se teprve určí. Jisté ale je, že vznikne v České republice.

Otázkou zůstává, zda obnovený pomník bude obsahovat i křeslo, před nímž Wilsonova postava v originále stála. "To záleží na tom, jak velký cenový rozdíl to udělá," vysvětlil předseda AFoCR. Původně osmimetrový podstavec, který rovněž navrhl Polášek, bude zřejmě významně snížený.

Socha už nemůže stát na původním místě před hlavní nádražní budovou, protože tam nyní vede pražská magistrála. Uvažuje se o jejím umístění před zrekonstruovanou vstupní halu ve Vrchlického sadech. "Ale to je věc pražských institucí, my jim nechceme nic diktovat. Jen bychom chtěli Wilsona zpátky v Praze," řekl Peter Rafaeli.