Nečas v diskusním pořadu naznačil, že ve smlouvách mezi Spojenými státy a Českou republikou je potřeba doladit jen některé detaily. "Už se může změnit jen věta nebo písmenko, ale jinak je na 99 procent hotovo," řekl Nečas.

Podle něj by bylo ideální, kdyby byly obě smlouvy podepsány v jednu chvíli. Nabízí se datum 5. května, kdy do Prahy přijede americká ministryně obrany Condoleeza Riceová. "Pokud v tu dobu nebudou smlouvy připraveny k podpisu, tak pak asi svou cestu neuskuteční," podotkl Nečas.

Čtěte více

    

    

ČSSD zaváže poslance usnesením, jak hlasovat o radaru

Lidovci jsou pro radar, zatím ale neviděli smlouvy
Vládě chybí hlasy na prosazení smlouvy s USA

Vláda se ale potýká se značnou nevolí u opozice. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše by neměla smlouva fungovat, dokud nebude ratifikována většinou v parlamentu. "Přítomnost cizí základny by mohla omezovat naši suverenitu. Proto by ji měl projednat Ústavní soud," upozornil Dolejš. KSČM navíc dlouhodobě prosazuje referendum o radaru.

Referendum je nevhodné

To ale Nečas odmítá. "O bezpečnostních otázkách země se referendem hlasovat nedá. Je to absolutně nevhodné a nedělají to nikde na světě. Celá řada informací má totiž tajný charakter a veřejnost se k nim nedostane," vysvětlil Nečas.

"Ale tady nejde o žádné tajné dokumenty. Lidé u nás radar prostě nechtějí," oponoval Dolejš. "Radar je záležitost USA. NATO zatím neřeklo ano na zapojení tohoto zařízení do jeho deštníku," dodal místopředseda KSČM.

Nečas ale upozornil, že je jen otázkou času, než se radar v Brdech zakomponuje do systému NATO. "Proč nevyužít toho, že jsou USA technologicky napřed," řekl.

Proti smlouvám s USA se vyjádřila i Olga Zubová ze Strany zelených. Ta v Otázkách reflektovala názor republikové rady strany. "Republiková rada měla podmínku, aby byla základna podřízena vedení NATO. To nebylo uskutečněno, takže jsme v současnosti proti radaru," řekla Zubová.