Pokud bude v ČR postavena americká radarová základna, čeští politici si nedovedou představit, že by na ní byli trvale přítomni ruští vojáci. Tento jasný vzkaz vyšel jako reakce na prohlášení Vladimíra Putina. Ten řekl, že by trvalý pobyt ruských expertů na amerických základnách pomohla rozptýlit obavy Moskvy, pokud se nepodaří vytvořit globální systém.

Čtěte více

    

    

Rusko stále nesouhlasí s protiraketovým štítem

Podle vicepremiéra Alexandra Vondry je pozitivní, že Rusko "významně zklidnilo rétoriku a přestalo vyhrožovat". "Je evidentní, že má zájem se dohodnout," cituje ČTK Vondru. Porozumění s Ruskem se podle něho teprve rodí, bez jednání a souhlasu české strany však není možné. "Výsledkem může být dohoda o ruských inspekcích a monitoringu radaru, nikoli pobyt ruských vojsk. Taková dohoda musí navíc umožnit reciproční inspekce našich odborníků v Rusku," zdůraznil Vondra.

Vstřícní musejí být Rusové, vzkazuje Schwarzenberg

schwarzenberg-udiv-192-128.jpg"Jde o virtuální politickou hru, do které se odmítáme nechat vtáhnout," komentoval Putinova slova ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za Stranu zelených). Transparentnost základny je podle něho možné zařídit mnoha jinými způsoby než trvalou přítomností.

"V každém případě musí ruská strana jednat především s námi. Ani o případných recipročních a příležitostných návštěvách expertů s námi ještě vyjednávat nezačala. A dokud nám své představy ruská strana nesdělí, nevidím důvod proč tento výrok komentovat," dodal ministr zahraničí.

"Nedokážu si představit, že bychom zde měli trvalý pobyt ruských vojáků na našem území," řekl v Otázkách Václava Moravce České televize ministr vnitra Ivan Langer. O pobytu cizích vojsk v ČR nerozhoduje jen vláda, ale i parlament, připomněl. Spojovat obranný systém, který bude v budoucnu Severoatlantické aliance, s trvalým pobytem ruských expertů nelze, podotkl ministr vnitra. S recipročními prohlídkami základen Langer souhlasí.

ČSSD: Vláda selhala, jedná se o nás bez nás

Žádnou zmínku o trvalé přítomnosti ruských expertů na chystaných amerických základnách v Polsku a Česku sociální demokraté při nedávné návštěvě Moskvy neslyšeli, řekl předseda poslaneckého klubu opoziční ČSSD Michal Hašek, který Rusko s předsedou strany Jiřím Paroubkem navštívil.

Ukazuje se, že česká vláda maximálně selhala a že se "jedná o nás bez nás", poznamenal.

Čtěte více

    

    

Paroubek: Rusové Američanům kývnou na radar, Topolánek selhal

Účast ruských vojáků na českém území nepovažuje za dobré řešení poslanec a bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc. "Problém je, že se o případné účasti jedná mezi Spojenými státy a Ruskem v Soči, místo aby se o tom jednalo u stolu, kde budou zástupci NATO a České republiky," řekl Tejc v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek poukázal na to, že ruští vojáci už jednou v někdejším Československu byli, dočasně, ale déle než trvale. "Tyto dohody velmocí, jakým způsobem se budou kontrolovat a nás budou kontrolovat, jsou v tuto chvíli pro mě nepřijatelné," řekl.

Šéf KSČM: Trvalá přítomnost Rusů by byla chyba

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa by bylo výhodnější, kdyby v ČR nebyla žádná základna ani s americkými, ani s ruskými vojáky. Jejich trvalá přítomnost by podle něho byla chybou české vlády. Rusové podle Filipa zřejmě využívají závěrů helsinského procesu, podle něhož je potřeba budovat kolektivní bezpečnost, ne individuální. Pokud chce vláda smlouvu o umístění radaru podepsat, tak to znamená, že chce do Česka přivést americké i ruské vojáky, dodal.

Přítomnost ruských inspektorů na radarové základně v Brdech nevyloučil americký velvyslanec v ČR Richard Graber, ale s podmínkou, že s tím bude souhlasit česká strana. Spojené státy neuzavřou s Ruskem nikdy žádnou dohodu o trvalé přítomnosti ruských expertů na základně, pokud s jakýmkoli takovým ujednáním nebude souhlasit Česká republika, řekl Graber v ČT.

"I když Spojené státy spolupracují s Ruskem, aby zmírnily jeho obavy ohledně protiraketového systému, tak je jasné, že tohle bude plně v režii české svrchovanosti," dodal velvyslanec.