bursik_frame_192_128.jpgRepubliková rada Strany zelených nesouhlasí s umístěním americké radarové základny v ČR. Vyzvala ministry, poslance a senátory za zelené, aby hlasovali proti.

Návrh vyslovit nedůvěru předsedovi strany Martinu Bursíkovi však neprošel. Rozhodnutí se podle místopředsedy republikové rady Matěje Stropnického odkládá na dobu po senátních a krajských volbách, nejpozději na listopad. Bude záviset na tom, do jaké míry se bude dařit zeleným v kabinetu  prosazovat jejich program.

Čtěte více

Schwarzenberg jde k zeleným hájit radar

Na sobotní republikové radě se hlasovalo i o nedůvěře ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi. Šéf strany Bursík novinářům řekl, že ani tento návrh neprošel.

Pro nedůvěru ministru zahraničí a jeho odvolání z vlády bylo osm hlasů, 21 proti a šest lidí se hlasování zdrželo. Proti Bursíkovi zvedli ruku čtyři členové republikové rady, 21 ho podpořilo a 11 se nepřiklonilo ani na jednu stranu.

"Dá se to nazvat absolutním fiaskem lidí, kteří se nazývají opozicí ve straně," podotkl Bursík. Krize podle něho není ve straně, ale v radě. Buď si to rada uvědomí, nebo se věc vyřeší na sjezdu, dodal.

Podle rady je z hlediska zelených uspokojivě plněna ekologie a energetika, částečně lidská práva a školství, nedostatečně hospodářství a doprava a vůbec ne zdravotnictví, sociální politika, zahraniční politika a kultura, citoval z usnesení Stropnický.

"Rada se usnesla na celé sérii zbožných přání, které jako koaliční strana nemáme sílu prosadit," řekl Bursík. Podle poslankyně Kateřiny Jacques není možné, aby strana s volebním ziskem sedmi procent a šesti poslanci splnila stoprocentně svůj program.