Čas dožití, který představuje průměrnou délku života lidí, kteří se v daném roce narodí, je ovlivněn zdravotním stavem, životními podmínkami, úrovní medicíny, ekonomickým rozvojem, válečným stavem a dalšími okolnostmi.
Loňský rok byla naděje dožití pro šedesátníky 18,2 roku - průměrně se tedy mohli podle statistiků dožít 78,2 roku. Šedesátnice měly podle České statického ústavu před sebou v průměru 22,3 roku. Jejich průměrný věk by tak mohl dosáhnout 82,3 roku.
Za posledních devět desítek let se střední délka života výrazně prodloužila. Od dob pádu Rakouska-Uherska se až po dnešek prodloužil¨průměrný věk mužů o více než 26 let a u žen o víc než 30 let. V roce 1920 měli muži šanci žít 47,1 roku a ženy 49,6 roku.
Největší skok nastal ve 20. letech, kdy se střední délka života protáhla u mužů o sedm a u žen o více než osm let. Ve 30. letech "přibyly" další tři roky. Válečná a poválečná léta znamenala prodloužení života o více než pět let. Prodloužení o více než pět let u mužů a o více než šest let u žen nastalo v 50. letech.
V 60. a 70. letech se věk "zmrazil". Od té doby se muži dožívají v průměru sedm let a ženy o necelé čtyři roky více.
Prodlužování života považují odborníci za dobrou zprávu. Mnozí senioři se navíc chovají aktivněji než jejich předci. Sportují, vzdělávají se i řídí firmy. Výzkumníci, lékaři a další experti se snaží nyní najít recept na to, aby lidé žili co nejdéle bez zdravotních potíží a omezení.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist