znamky_historicke_192x128.jpg Vyvolávací cena byla 8,5 milionu, katalogová cena však dosahovala 15,5 milionu korun. Sbírku dala do dražby manželka Lamberta Krejčíře Naděžda. Novým majitelem kolekce se stal český podnikatel mladší 40 let, který se snaží vybudovat rozsáhlou sbírku, řekl organizátor aukce Jiří Majer.

Podle odborníků jde zřejmě o nejvzácnější a největší sbírku, která byla v Česku prodána v jedné aukci. Majer uvedl, že v minulosti prodal sbírku v ceně 40 milionů korun. Prodej se ale uskutečnil během šesti aukcí. "Jsem mimořádně spokojen a spokojena je také paní Krejčířová. Sbírka je nyní v těch nejlepších rukou," dodal organizátor aukce.

Lambert Krejčíř zmizel na podzim roku 2002. Skupina šesti mužů podle policie podnikatele unesla, odcizila mu větší množství peněz v hotovosti a také ho nutila uhradit dluhy jeho syna. Během únosu Lambert Krejčíř údajně zemřel. Jeho tělo nebylo nikdy nalezeno.

Základem vzácné sbírky jsou známky označované jako PČ 1919. Jde o rakouské a maďarské známky, které pozbyly platnosti a Československá pošta je vyměňovala za nové. Původně byly určeny ke zničení, ale nakonec byly označeny přetiskem Pošta Československá 1919 a prodávány sběratelům.

Sbírka po Lambertu Krejčířovi obsahuje i několik unikátů, které by při jednotlivém prodeji mohly přesáhnout milionovou hodnotu. Například chybotisk 50/50 Doplatit má katalogovou hodnotu 1,5 milionu, v Česku existuje pouze v počtu 17 kusů. Vzácný je i rohový čtyřblok 20f Magyar posta, za nějž prý Krejčíř zaplatil 1,4 milionu.

Dražba unikátní sbírky trvala asi sedm minut. Zájemci, několik českých sběratelů a jeden Američan, přihazovali telefonicky po 50.000 korunách. Když se cena vyšplhala na přibližně 12 milionů korun, vstoupil do dražby najatý agent, který zastupoval nynějšího majitele sbírky. Ten nakonec zvítězil. Jak sám po aukci přiznal, mohl jít až na cenu 25 milionů korun. Organizátor aukce si strhává 10 procent ceny jako aukční přirážku. Krejčířová tak dostane přibližně 12,35 milionu korun.
 

Spekuluje se o Krejčířově špatném finančním stavu 

Radovan Krejčíř, který je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy, je od 21. dubna 2007 v Jihoafrické republice, kam na falešný pas přicestoval ze Seychel. Na Seychely, jejichž je občanem, uprchl z Česka. Soud v jihoafrickém Johannesburgu letos 1. února rozhodl, že Krejčíř nemá být vydán z JAR do Česka k trestnímu stíhání. Soudce rozhodnutí zdůvodnil i tím, že mnoho z činů, kvůli nimž je Krejčíř stíhán v ČR, není v JAR trestných. V rozsudku také uvedl, že české trestní řízení proti Krejčířovi je politicky motivované. Verdikt není pravomocný.

Vizitka: Kdo je podnikatel Radovan Krejčíř - čtěte ZDE 

Podle sobotního Práva zorganizoval prodej známek sám Radovan Krejčíř. S odvoláním na zdroj obeznámený se situací kontroverzního českého podnikatele list uvedl, že výtěžek z prodeje sbírky známek získá právě on. Pro uprchlého podnikatele by to byl podle deníku vítaný příjem. "Není na tom totiž ani zdaleka tak dobře, jak se snaží působit navenek," řekl prý nejmenovaný zdroj.

"Peníze půjdou samozřejmě paní Krejčířové," odmítal po skončení aukce spekulaci Majer. "Chtěl bych být tak zabezpečený jako paní Krejčířová," dodal s úsměvem.