Šéf nejsilnější české opoziční strany informaci údajně má od předsedy zahraničního výboru Státní dumy, ruské dolní parlamentní komory, Konstantina Kosačova.

Podle Paroubka je dohoda vedle Spojených států a Ruska také dílem Polska. Naopak čeští vyjednavači prý měli vliv mizivý.

"Pan Topolánek v těch jednáních s Američany projevil kolosální neschopnost cokoliv dohodnout," podotkl Paroubek s tím, že čeští vyjednávači se měli "alespoň přiblížit jednacímu potenciálu polského premiéra (Donalda) Tuska".

"Myslíme, že chápeme i určité základní rysy té dohody. Významnou roli při té dohodě sehrála nikoli česká, ale polská vláda. Myslím, že to bude určité překvapení pro českou veřejnost," poznamenal Paroubek, jehož ČSSD stavbu amerického radaru v českých Brdech odmítá. Předseda vlády Mirek Topolánek (ODS), který nynější cestu zástupců ČSSD do Moskvy označil za "smrtící" pro Českou republiku, je podle Paroubka "zjevně duševně vyčerpán".

Paroubkovo vyjádření odpovídá konfrontačnímu rétorickému stylu, který předsedové ODS a ČSSD mezi sebou vedou a který v poslední době eskaloval v souvislosti se zahraničními cestami obou politiků.

Paroubek s Topolánkem se přou, kdo jezdí na horší zahraniční cesty - čtěte ZDE

paroubek_zaoralek_cssd_350x.jpg

Jiří Paroubek a místopředseda Poslanecké sněmovny a zahraničně-politický expert ČSSD Lubomír Zaorálek při jednání s Konstantinem Kosačovem, šéfem zahraničního výboru Státní dumy.

Více o návštěvě ČSSD v Rusku:
Paroubkova delegace poletí utužovat vztahy s Ruskem, Topolánek to kritizuje - čtěte ZDE

Obrat v ruském názoru na radar?

Rusko původně prvky protiraketového deštníku v Evropě odmítalo s tím, že se jedná o hrozbu strategické rovnováze ve světě i ruské národní bezpečnosti. Poté, co před několika dny v Moskvě američtí ministři zahraničí a obrany Condoleezza Riceová a Robert Gates předložili oficiálně zatím nezveřejněné návrhy mající ruské obavy rozptýlit, se zřejmě ruská strana s existencí systému smířila. Americký prezident George Bush se v nejbližší době dvakrát sejde se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Uvidí se 4. dubna na summitu NATO v Bukurešti a o dva dny později v jihoruském letovisku Soči.

Očekává se, že na jedné z těchto schůzek by mohla být domluvena definitivní dohoda spojená s rozmístěním radaru v ČR a sil s antiraketami v Polsku. Podle informací z ruských médií nabízí Američané Rusům například možnost inspekcí objektů systému v ČR a Polsku, omezení možností radaru tak, aby nemohl sledovat ruský vzdušný prostor a slibují, že rakety do sil v Polsku neumístí do té doby, než bude zjevné hrozící nebezpečí.

Co Američané nabízejí Rusům?
Radar mají hlídat ruští inspektoři - čtěte ZDE

Rusko je zřejmě ochotné s podobnými podmínkami souhlasit, přesto by ale bylo raději, kdyby systém nevznikl vůbec.
"Shodli jsme se s ruskou stranou, že pro umístění radaru nejsou žádné podstatné důvody. A pokud někdy v budoucnu budou, možná to změní i náš pohled na věci," zopakoval ve čtvrtek názor ČSSD Paroubek.

Sám Kosačov novinářům po jednání řekl, že problematika protiraketové obrany je problémem především mezi Ruskem a USA. "Mrzí nás, že Česko se stalo rukojmím této situace. Problematika protiraketové obrany v Evropě se projednává nad hlavami obyvatel ČR a Polska, dokonce mimo struktury kolektivní bezpečnosti, jichž je Česko plnoprávným členem, tedy NATO a EU," zdůraznil Kosačov. Postup zvolený českou vládou mu prý nepřipadá správný, protože protiraketový systém je podle něj neefektivní a nemůže řešit problémy, se kterými se v nynějším světě setkávají USA, Severoatlantická aliance a také Rusko.

"Musíme postupovat společně. Pokud jsou snahy jednostranně vytvořit systém, který navíc u potenciálního partnera vyvolává obavy, to mi připadá jako krajně nevhodné řešení, které je navíc českému národu vnucováno shora," uvedl předseda zahraničního výboru Státní dumy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist