komunismus_videa_192x128.jpgO odmítnutí novely se zasloužila ODS. Poukazovala při tom na to, že tvůrci novely se při volbě prezidenta spojili s komunisty ve snaze prosadit svého kandidáta Jana Švejnara.

Předseda senátorů ODS Jiří Stříteský označil protikomunistická vystoupení autorů návrhu za teatrální. "Chci podpořit zákon, který bude vyvrcholením demokratického snažení v naší republice, který předloží vláda," prohlásil Stříteský.

Spoluator novely Martin Mejstřík (za Cestu změny) obvinění odmítl a vyčetl ODS, že právě tato strana v lednu prosadila odklad schvalování novely až na dobu po prezidentské volbě. Poukázal i na to, že ODS mohla postih komunismu vložit do vládního návrhu nového trestního zákoníku. Zamítnutí novely podpořilo 28 ze 49 přítomných senátorů, kromě většiny občanských demokratů všichni tři komunisté, polovina přítomných sociálních demokratů a dva členové klubu SNK.

Zákon měl za propagaci komunistických či nacistických symbolů pachatele poslat až na tři roky za mříže. "Kdo veřejně užívá, vystavuje nebo šíří symboly, jako je hákový kříž, symbol SS, šipkový kříž, srp a kladivo, pěticípá rudá hvězda nebo například nacistický pozdrav vztyčením paže, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta," stálo v návrhu.

Senát: Zakažme rudou hvězdu - čtěte ZDE

Nezáleželo přitom ani na tom, zda by vystavení rudé hvězdy bylo myšleno vážně nebo jen jako vtip. "Recese není výjimkou ze zákona," vysvětloval jeden z navrhovatelů, senátor Jaromír Štětina. Podle něj by bylo trestným i vysílání normalizačního seriálu Třicet případů majora Zemana.

Výslovný zákaz propagace komunismu a nacismu se senátoři pokusili prosadit do zákona už v minulém volebním období. Jejich návrh ale zamítli většinou hlasů poslanci ČSSD a KSČM.