zachranari-d1-nehoda-192.jpgAuta sražená mezi dvěma kamiony připomínají kovošrot,“ řekl iHNed.cz řidič, jehož vůz skončil v řetězové bouračce na dálnici D1. Jednatřicetiletý podnikatel je jedním z dvaceti tisíc lidí, kteří zůstali uvězněni na dálnici kvůli rozsáhlé automobilové nehodě.

Od dopoledních hodin se kvůli náledí na dálnici D1 v obou směrech v úseku mezi Jihlavou a Humpolcem srazilo 116 vozidel a komunikace byla až do večerních hodin neprůjezdná. „Můj muž nestačil v padesátikilometrové rychlosti dobrzdit auto, když jel do Prahy. Volal mi, že má poškozenou kapotu a přední nárazník,“ reagovala jeho manželka, která na základě článku iHNed.cz poskytla redakci telefonní číslo na svého manžela, který v té době stejně jako tisíce dalších lidí vyčkával na příjezd záchranářů a policie.

Právě začali posunovat jeden kamion mezi nímž a dalším kamionem zaklíněná auta připomínají doslova kovošrot. Ta auta jsou prostě sešrotovaná,“ popisoval řidič situaci v přímém přenosu.

Za krizových okolností se mezi lidmi projevila solidárnost. „Kousek tady ode mne je polní cesta. Přijel po ní traktor a někteří lidé sjíždějí z dálnice na polní cestu. Když uvíznou, tak jim traktor pomáhá.“

Dokonce jsem tady viděl, jak někdo přijel s jakýmsi náklaďáčkem a rozdával lidem jídlo a pití.“

Lidé, z nichž někteří strávili na dálnici prakticky celý den, se začali shlukovat do skupinek. „Vypadá to, že to snášejí docela dobře. Scházejí se do hloučků a povídají si spolu.

Počasí, které stálo za hromadnou kolizí, se neumoudřilo ani v odpoledních hodinách. „Teď momentálně sníh nepadá, ale ještě před chvilkou byla zase jedna sněhová přeháňka.“ Právě nízké teploty a sněhové přeháňky přiměly krizový štáb uvažovat o nasazení armády. Podle ministra vnitra Ivana Langera měli vojáci v případě potřeby pomoc se zásobováním teplým jídlem a oblečením, vedle dálnice měl dokonce vyrůst vyhřívaný stan.

Řidiče nakonec po mnoha hodinách vysvobodili hasiči. „Prořezali svodidla a oba směry dálnice propojili. Osobní auta poslali zpátky na Brno,“ uzavřel vyprávění čtvrtečního zážitku řidič.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist