Nové pasy s otisky prstů se zřejmě nezačnou vydávat letos od 1. května, ale až od 1. dubna příštího roku. Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh, který tento termín posunuje. Návrh nyní posoudí ještě Senát a prezident.

Novela zároveň umožňuje, aby českým občanům při cestování do států Evropské unie stačil i občanský průkaz bez strojově čitelných údajů. Podle návrhu by také nově mělo být možné vydávat pasy se strojově čitelnými údaji a biometrickými prvky i dětem do pěti let. Současný zákon to nedovoluje, například Kanada ale tento typ pasů u dětí do pěti let požaduje v rámci dohody o bezvízovém styku.

"Odklad je nutný ne kvůli nám, ale kvůli problémům na straně Evropské unie," řekl ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Evropská komise se podle něj zpozdila při schválení technické specifikace pro zdokonalené bezpečnostní mechanismy související s novým typem pasů.
 
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) minulý týden uvedl, že se Evropská komise zpozdila při schválení technické specifikace pro zdokonalené bezpečnostní mechanismy související s novým typem pasů. Bezpečnostní opatření mají zajistit ochranu otisků prstů a přístup k nim. Bezpečnostní opatření mají zajistit ochranu otisků prstů a přístup k nim.

Zavedení otisků prstů do cestovních dokladů nařídila Evropská unie směrnicí z roku 2004 a Česká republika pak přijala příslušný zákon. Nové pasy obsahující strojem čitelné informace a počítačový čip s biometrickými údaji vydávají obecní úřady již od 1. září 2006. Čip ale zatím obsahuje jen digitální fotografii. Klasickou fotografii majitele pasu pak nahradila nová podobenka vypálená laserem, takzvaným gravírováním. Obraz je uložen až ve druhé vrstvě stránky a prakticky ho nelze upravit.
 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist