demonstrace-politici192.jpgSlunečná březnová sobota byla v hlavním městě dnem pochodů a demonstrací. Sérii protestních shromáždění zahájili dopoledne činovníci nacionalistické Národní strany, odpoledne pak uskutečnila pochod centrem Prahy proti americké radarové základně v Česku iniciativa Ne základnám.

Dvě akce se týkaly Kosova. Před srbským velvyslanectvím protestovali proti samostatnosti bývalé provincie příznivci Dělnické strany, později se uskutečnilo větší shromáždění na Václavském náměstí.

Podívejte se na fotogalerii z pražských demonstrací - ZDE

Prahou proti radaru

protest-nezakladnam192.jpgZe série sobotních demonstrací byl zdaleka nejpočetněji obsazený průvod odpůrců americké radarové základny na Hradčanském náměstí. Alegorického pochodu iniciativy Ne základnám se podle zpravodaje iHNed.cz zúčastnilo zhruba 1500 lidí.

Demonstranti se vydali od hradu pražským historickým centrem na Pohořelec, zastavili se před budovou ministerstva zahraničních věcí a po chvíli pokračovali Nerudovou ulicí k americkému velvyslanectví.

Na Hradčanském náměstí měla práci i policie, když musela oddělit jednořadým kordonem odpůrce radaru z řad anarchistů od skupiny demonstrantů s íránskými prapory a obráceně pověšenou vlajkou USA. Podle očitých svědků hrozil mezi oběma stranami konflikt. Radikálové nakonec z náměstí odešli areálem Pražského hradu.

"Pochod jinak proběhl bez větších incidentů. Dvakrát někdo hodil dělobuch, ještě na Hradčanském náměstí kdosi hodil na účastníky z okna pytlík naplněný vodou," uvedl zpravodaj iHNed.cz.

Odpůrci radarové základny byli vybaveni transparenty "Lhali nám dříve, lžou nám i dnes" nebo "Radar = nová okupace". Někteří v rukou drželi figuríny amerického prezidenta George Bushe či českého premiéra Mirka Topolánka (ODS). Po několika minutách došlo ke stručnému rozhovoru demonstrantů se zástupcem ambasády.

Přečtěte si loňský online rozhovor s mluvčím iniciativy - ZDE

Čtěte více: Aktivisté předali ministrům složenky za radar - ZDE

Demonstraci z parlamentních politických stran už dříve podpořili sociální demokraté a vedení KSČM. Mezi přítomnými se objevila například mluvčí komunistů Monika Hoření, komunistický poslanec Václav Exner nebo bývalý ministr zahraničí za ČSSD Jan Kavan.

Přesila novinářů

protest-narodnistrana192.jpgDopolední akce Národní strany měla komorní nádech. U památníku obětem druhého odboje na pražském Klárově se hodinu před polednem sešlo asi dvacet lidí. Pořadatelé ohlásili pietní shromáždění k výročí začátku okupace Československa nacistickým Německem v roce 1939. Vystoupili dva řečníci, kteří vyjádřili také svůj nesouhlas s případným umístěním amerického radaru v Česku a s politikou současné české vlády i Evropské unie.

"Bylo to velmi krátké. Na místě se sešlo více novinářů než účastníků," uvedl zpravodaj serveru iHNed.cz. Účastníci položili k památníku věnec a drželi symbolickou minutou ticha. Více podle organizátorů nebylo naplánováno.

Člen zemské rady NS Leoš Vacek v projevu řekl, že pokud by se Československo v roce 1939 postavilo Německu, nemusela druhá světová válka vůbec začít. Současné "podlézání Evropské unii" podle něj může vést k "rozplynutí národů ve vlnách imigrantů a tím k tiché genocidě", řekl Vacek ve svém projevu.

Čtěte více: Národní strana uráží oběti holokaustu, říká Leo Pavlát - ZDE

Proti Kosovu bez incidentů

O dvě hodiny později se sešlo zhruba čtyřicet lidí před srbským velvyslanectvím, kde protestovali proti vyhlášení nezávislosti Kosova. Akci uspořádala nacionálně orientovaná Dělnická strana. Účastníci drželi štíty s nápisy "Kosovo patří Srbsku" či "Ne Velké Albánii" a také vlajky Dělnické strany a Srbské republiky.

"Když už není schopna česká vláda vyjádřit podporu Srbsku, musíme to být alespoň my, kteří nesouhlas s tím, co se děje, vyjádříme nahlas a otevřeně," prohlásil předseda Dělnické strany Tomáš Vandas.

Datum protestu podle něj nebylo zvoleno náhodou, neboť 15. března 1939 byl zbytek Československa obsazen nacistickými vojsky. Zhruba půlhodinová demonstrace skončila skandováním hesla "Ať žije Srbsko". Na demonstraci dohlíželi příslušníci republikové i městské policie, ale zasahovat nemuseli. Podle zpravodaje iHNed.cz se demonstrace vzhledem k počtu účastníků i poklidnému průběhu obešla zcela bez incidentů.

Další demonstrace odpůrců uznání samostatného Kosova začala po 16. hodině na Václavském náměstí, kde se sešly asi tři stovky lidí. Mnozí z nich průběžně přicházeli z protestního pochodu proti americké radarové základně. Mezi účastníky demonstrace, k nimž patřili i Srbové, byli například dietolog Rajko Doleček nebo Jaroslav Foldyna.

Podle Evy Jašové z petičního výboru při demonstraci bude v pondělí doručena do poslanecké sněmovny petice proti nezávislosti Kosova, kterou podepsaly stovky lidí.

"Nechceme uznání samostatného Kosova. Byl by to nebezpečný právní precedens. Věc, která je v rozporu s veškerými právními úmluvami," uvedla Jašová.