poslanci-snemovna-192-128.jpgAntidiskriminační zákon je norma, která by měla lidem zaručit rovné zacházení bez ohledu na pohlaví, barvu pleti, sexuální orientaci, věk, nebo zdravotní omezení. Na tento dosud neexistující zákon paradoxně odkazuje například zákoník práce. 

Podle ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamily Stehlíkové (SZ) je Česká republika jediným státem Evropské unie, který ve svém právním systému ještě nemá zavedený antidiskriminační zákon. Zákonodárci udělali další krok k tomu, aby Evropská komise kvůli chybějící normě nemusela sáhnout k sankcím vůči Česku, a na pátečním zasedání sněmovny poslanci ve druhém čtení zákon schválili.

Komunisté chtějí zrušit lustrace

V rámci projednávání předlohy této normy komunisté přišli s návrhem na zrušení lustračních zákonů, které znemožňují exponentům bývalého režimu zastávat funkce ve státní správě. Návrh předložila komunistická poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová. "Pokud lustrační zákony nezrušíme, můžeme si na odmítání diskriminace jen hrát," prohlásila poslankyně.

Komunisté se o zrušení lustračních zákonů neúspěšně pokoušeli v minulých letech již několikrát. V roce 2005 pro návrh KSČM hlasovalo 60 ze 180 přítomných poslanců. KSČM ani dnes nemůže počítat s podporou pravicových stran. Sociální demokrat Stanislav Křeček navíc ČTK řekl, že návrh podle něj nezíská většinovou podporu ani v ČSSD. Zatím se tak zdá, že návrh ani tentokrát neuspěje.

Antidiskriminační zákon měla v Česká republika přijmout již při vstupu do vstupu do Evropské unie. Evropská komise zatím přihlíží k tomu, že v Česku o normě zákonodárci jednají a zatím k žádným sankcím nepřistoupila.

Poslanci v pátek také odhlasovali zkrácení lhůty třetího čtení tohoto zákona na 48 hodin. O zákonu proti diskriminaci i o zrušení lustarcí se tak bude definitivně hlasovat příští týden.