vlcek-miloslav-192-128.jpg Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) připustil, že sociální demokraté by příští rok na jaře mohli v prezidentské volbě podpořit Václava Klause, pokud by pak výměnou za to členové ODS hlasovali pro zvolení předsedy ČSSD Jiřího Paroubka do čela sněmovny. Vlček to uvedl v Pressklubu Frekvence 1.

"Já u těch vyjednávání nejsem, ale jaksi počítám se vším, protože ta situace může klidně nastat," prohlásil Vlček. Podle něho se může stát, že za rok už nebude předsedou sněmovny. Naznačil, že je možné, že se ČSSD s ODS dohodne na podpoře zvolení Václava Klause prezidentem výměnou za volbu Jiřího Paroubka předsedou sněmovny.

Vlček zároveň uvedl, že se na možnost tajné dohody ČSSD s ODS ptal Jiřího Paroubka, který to prý popřel. "Já jsem se ho zeptal, odpověď jsem dostal. A uvidíme, jak to bude ve skutečnosti, v průběhu toho roku," odpověděl pak Vlček na otázku, zda předsedovi ČSSD věří.

Žádný poslanec ČSSD nesmí volit Klause

Předseda sněmovny zároveň upozornil, že podle usnesení ústředního výkonného výboru ČSSD ani jeden sociálnědemokratický poslanec či senátor nesmí volit Václava Klause. Přesto však s touto variantou počítá. "Klidně se to může stát," řekl.

Václav Klaus zatím zůstává favoritem nadcházející prezidentské volby. Hledání jeho protikandidáta vázne. Jako Klausovi možní vyzyvatelé jsou nyní zmiňováni předseda Akademie věd Václav Pačes, exministr Jiří Dienstbier, ekonom Jan Švejnar, do pondělí to byl ještě i Petr Pithart. Dienstbierovy vyhlídky v úterý oslabil předseda KDU-ČSL Jiří Čunek, který řekl, že lidovci ho nyní nepodporují. Švejnar, kterého by na Hradě ráda viděla Strana zelených, řekl, že o kandidatuře ani neuvažuje. Pačes sice kandidaturu za určitých podmínek připouští, není ale úplně přijatelný pro KSČM, jejíž hlasy by pro jeho zvolení byly rovněž nutné.