Vybudování protiraketového radaru ve vojenském újezdu Brdy odmítla drtivá většina účastníků místního referenda v Lázu na Příbramsku. Do plebiscitu se zapojilo 60,3 procenta ze všech 456 oprávněných voličů. Proti výstavbě radaru hlasovalo 97,7 procenta voličů, opačný názor vyslovila 2,3 procenta, informovala starostka obce Jitka Říhová. Výsledky však pro vládu či parlament nejsou závazné.

Referenda nebo ankety se kvůli plánované výstavbě amerického radaru v Brdech konaly už v řadě měst a obcí na Rokycansku, Plzeňsku, Příbramsku a Berounsku. Výsledky hlasování vyzněly vždy jasně proti tomuto záměru. K vybudování radarové základny se obyvatelé přímo vyjádřit nemohli, protože to není v kompetenci místní samosprávy. Odpovídali proto na otázku, zda má obecní zastupitelstvo činit veškerá zákonná opatření k zamezení výstavby americké radarové základny na území vojenského újezdu.

Základna by mohla vzniknout v lokalitě u obce Míšov na Plzeňsku, zhruba šest kilometrů od Lázu, což se ale místním nelíbí. Již před časem se lidé v Lázu vyjadřovali k radaru formou dotazníku, přičemž záměr Američanů schvalovalo jen deset z 311 respondentů. V obci žije celkem 560 obyvatel. V dnešním referendu hlasovalo 275 lidí, z toho 15 hlasů bylo neplatných, uvedla Říhová.

Plán USA na umístění části protiraketového systému na území Česka se nezamlouvá ani širší veřejnosti. Podle nedávného průzkumu veřejného mínění jsou proti základně více než dvě třetiny občanů. Pokud by bylo zařízení začleněno do systému NATO, bylo by proti sice méně lidí, stále by to však bylo více než polovina.

Opoziční ČSSD žádá uspořádání referenda. Zavedení obecného lidového hlasování i vypsání speciálního referenda o radaru vládní ODS dlouhodobě odmítá. Její koaliční partneři ze Strany zelených naopak mají posílení přímé demokracie v programu. Vypsání referenda navrhuje také asi pět desítek osobností, které kvůli tomu poslaly veřejný dopis prezidentovi Václavu Klausovi. Lidový plebiscit podpořili například herci Táňa Fischerová nebo Jan Kačer.