kalousek_finance_192x128.jpgPodoba reformy financí zůstává nejasná, občanští demokraté nyní chtějí proti původním vládním záměrům prosadit nižší daně. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) ale při jednání sněmovního rozpočtového výboru uvedl, že jakékoli další snížení daní musí doprovázet jiné úspory, které by vyvážily očekávaný výpadek příjmů rozpočtu.

"Snížení příjmů musí být doprovázeno snížením výdajů ve stejném objemu. Deficit nelze zvyšovat," prohlásil. Návrh ODS na snížení daní firmám na 19 procent již od příštího roku by podle něj znamenal propad příjmů zhruba o 16 miliard korun.

Rozpočtový výbor projednávání reformy přerušil a vrátí se k němu až na další schůzi 8. srpna. Členové výboru mají nyní čas do 25. července, aby podávali pozměňovací návrhy.

Dolní komora jako celek má o reformě rozhodnout ve druhé polovině srpna a osud vládní předlohy je zatím nejistý. Opozice ji odmítá, takže vláda musí opět spoléhat na křehkou koaliční většinu a dva bývalé sociální demokraty Michala Pohanku a Miloše Melčáka. I v řadách koaličních poslanců má ale reforma řadu kritiků.

Daňový expert ODS Michal Doktor potvrdil, že zdanění by měly podléhat také výhody poslanců, senátorů a dalších ústavních činitelů. "Politici budou muset jít příkladem," prohlásil. Zákonodárci nyní mají kromě zdaněného platu i několikero nezdaněných náhrad.

Zatímco vládní návrh chce firmám snížit daně na 19 procent od roku 2010, poslanci ODS navrhují tuto sazbu již od příštího roku. Detailní podoba návrhu ODS zatím není známa, strana ho chce zveřejnit až poté, co ho projedná se zbytkem koalice.

Doktor se ještě během dne setká s ministrem Kalouskem a předá mu návrh ODS. Občanští demokraté chtějí mimo jiné odstranit několik odečitatelných položek, které podle Doktora deformují úsilí státu vybírat daně. Navrhnou také omezit jiné než povinné výdaje státu na úrovni jednotlivých ministerstev. Ve čtvrtek by se měl Doktor setkat se zástupci Strany zelených.

ČSSD nesouhlasí

urban_milan_cssd_192.jpgNávrhu ODS se dotkla i rozprava ve výboru. Poslanec ČSSD Milan Urban chtěl od Kalouska vědět, zda za vládním návrhem stojí kabinet a premiér a zda má cenu se mu věnovat, nebo zda alternativou bude jiný návrh z dílny ODS. Kalousek odpověděl, že reprezentuje návrh vlády, i když předpokládá, že v parlamentní diskusi padne řada pozměňovacích návrhů.

Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD), který patří mezi kritiky navrhované reformy, tvrdí, že většině obyvatel se kvůli ní zvýší daňové zatížení. Zvýšení nepřímých daní a snížení přímých daní bude mít podle jeho propočtu v příštím roce dopad na občany v rozsahu 16 miliard. "Myslím, že je velmi nešťastné kombinovat snižování daní a snižování deficitu," řekl novinářům.

Sociální demokracie by podle Sobotky řešila schodek rozpočtu tím, že by zastavila snižování daní firmám a u fyzických osob by snížila daně pouze středně příjmovým skupinám. Zároveň popřel, že by ČSSD nesla odpovědnost za současný stav veřejných financí. "My jsme snižovali deficit veřejných financí, dosáhli jsme vynikajících ekonomických parametrů a sociální demokracie předala tuto zemi v dobrém stavu," dodal.