Každým rokem je v České republice vyhlášeno pátrání po tisících dětí a mladistvých osobách. Alarmující je, že počet takto pohřešovaných se každým rokem zvyšuje. V loňském roce bylo vyhlášeno pátrání po 8117 dětí a mladistvých. Od začátku letošního roku řeší policie 3596 případů zmizelých dětí a mladistvých.
"Letošní statistiky naznačují, že počet pohřešovaných opět poroste," řekla Pavla Kopecká, mluvčí Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. Zároveň upozornila, že úspěšnost policie je v tomto směru poměrně velká. "Pohybuje se kolem 98 procent. Bohužel, vždy zůstane nějaké procento, kdy děti nalezeny nejsou," uvedla.
21. květen - Mezinárodní den pohřešovaných dětí
"Smyslem Mezinárodního dne pohřešovaných dětí je upozornit veřejnost na stále se zvyšující problém pohřešovaných dětí a vyjádřit vstřícnost a naději rodičům, kteří o svých dětech nemají žádné zprávy, uvedla Zuzana Baudyšová, ředitelka Nadace Naše dítě. Právě na 21. květen připadá Mezinárodní den pohřešovaných dětí.
"Zároveň si tímto dnem připomínáme, že děti jsou zranitelné a stávají se terčem útoku pedofilů, obchodování a sexuálního zneužívání, násilí a organizované trestné činnosti," dodává Baudyšová.
Děti utíkají samy
Za pohřešované děti se v České republice považují ty, které utečou z domova anebo ze zařízení, kde jsou umístěné. Dále děti ztracené, zraněné a jinak zmizelé a děti unesené rodičem anebo třetí osobou. Mezi pohřešované rovněž patří děti cizinci, které migrují Českem bez doprovodu dospělého.
V České republice výrazně narůstá počet dětí, které utíkají ze školských zařízení s ústavní výchovou. V roce 2006 řešila policie 6027 takových případů. Podle policejních zdrojů mladší děti utíkají z důvodu touhy vrátit se do rodiny. Starší motivuje touha po dobrodružství, toulání, drogy, party, gamblerství, pouliční kriminalita, prostituce a také útěky do zahraničí.
Jak pomoci při hledání
Podle Nadace Naše dítě by měli rodiče dítěte co nejdříve oznámit policii, že se ztratilo. "Nejdůležitější je uvést zdravotní stav, nejaktuálnější foto, popis oblečení, kontakty dítěte, kontakty na rodinu," vysvětluje Eva Sovová, mluvčí. Podle ní by rodiče dále měli policii informovat o "pro dospělé nevýznamných" událostech posledních dní, místech, ke kterým má dítě vztah a o rodinných vazbách. "Čím dříve je pohřešování oznámeno, tím je větší šance udělat taková opatření, která mají za následek zkrácení doby do vypátrání pohřešovaného," doplňuje mluvčí nadace.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist