Prezident Václav Klaus míní, že v Nicolasu Sarkozym přichází do úřadu francouzského prezidenta člověk, který si uvědomuje nutnost změn ve francouzské domácí i evropské politice. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v reakci na Sarkozyho zvolení řekl, že Francie se tím jasně vyslovila pro reformy.

Vicepremiér pro EU Alexandr Vondra soudí, že zvolení Sarkozyho je dobrá zpráva pro Francii. "Protože je odhodlán k reformám, řekl místopředseda vlády. Uvedl, že pokud se je Sarkozymu podaří prosadit, může z toho mít prospěch nejen Francie, ale i EU. Sarkozyho kroky v zahraniční politice nelze podle něj zatím předvídat, protože se v této oblasti dosud neprojevoval.

klaus_vaclav_nesouhlas_172x107.jpgČeskou republiku bude podle Klause nejvíce zajímat postoj Francie k aktuálním evropským otázkám. "Byl bych rád, kdyby šlo o příklon k racionálnímu a realistickému stanovisku, které by bylo blízké naší současné zahraniční politice," dodal.

Francie chce reformy

Šéf české diplomacie Schwarzenberg míní, že francouzští voliči se překvapivě jasně vyslovili pro nutné reformy. "Francouzská pravice si včas uvědomila, že musí udělat tvrdé kroky, aby zachovala pozici Francie v Evropě a ve světě, a že k tomu musí dát francouzské hospodářství a celý systém do pořádku," řekl. Sarkozyho protikandidátka Royalová je podle ministra šarmantní dáma a politička, "nicméně nepředstavila jasný program, jak problémy řešit, a na to doplatila."

Také francouzský politolog Michel Perottino, který působí v Praze, hovořil v souvislosti se Sarkozym o reformách. Od zvolení tohoto kandidáta rovněž očekává, že Francie schválí euroústavu, protože Sarkozy slíbil, že ji nechá ratifikovat parlamentem. "Co se týče Spojených států, tak zřejmě ty vztahy (Francie a USA) budou asi lepší než dosud," řekl ČTK Perrottino.