Platí tedy nová léková vyhláška a vyhláška o zdravotnické dokumentaci. Obě normy mají přispět k tomu, aby lékaři a pacienti spolu více mluvili. Pacienti se budou ptát, proč užívají svůj lék a zda nemohou dostat náhradní bez doplatku. Lékaři jim podrobněji budou popisovat postup léčby, protože nemocní budou před zákrokem podepisovat informovaný souhlas.

Léková vyhláška podle ministerstva zdravotnictví umožní, aby se k pacientům dostaly nové moderní přípravky. Ročně se v Česku spotřebuje léků za více než 50 miliard korun, z toho 40 miliard zaplatí zdravotní pojišťovny. Vážně nemocní tak dostanou navíc léky za zhruba 1,5 miliardy korun. Tyto peníze se ušetří tím, že klesly úhrady z pojištění za zastaralé a málo účinné léky. Některým pacientům se tak léčení prodraží.leky_ibuprofen_MMS.jpg

Doplatky pacientů stoupnou podle ministerstva zdravotnictví nanejvýš o 150 korun. Nyní občané v průměru ročně platí 700 korun, z toho důchodci 1200 korun. Na trhu je na 8000 léčivých přípravků, z nich 2700 plně hradí pojišťovny. Pokud se k tomu přičtou akce a slevy od firem, je jich ještě o několik stovek více. V každé ze 300 lékových skupin je alespoň jeden přípravek plně hrazený z pojištění.

Pacienti budou dávat takzvaný informovaný souhlas s jednotlivými kroky léčby. Lékaři dostávají vodítko, jak správně vést zdravotnickou dokumentaci. Řada nemocnic s tím má problémy. Vyhláška neupravuje právo pacientů na pořizování kopií zdravotnické dokumentace, tím se zabývá novela zákona o péči o zdraví lidu. Sněmovna ji schválila, norma čeká na projednání v Senátu a podpis prezidenta republiky.


Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist