Nejen antiraketová základna, ale i samotný radar, který chtějí USA umístit v České republice, posílí naši bezpečnost. Novinářům to v Bruselu řekl první náměstek českého ministra zahraničí Tomáš Pojar.

USA chtějí k nevoli Ruska umístit radarovou část základny na českém území, přičemž v Polsku by byla desítka antiraket, které by v případě nebezpečí radar naváděl na cíl. Washington jedná s oběma státy samostatně. Jednání s Českou republikou jsou v současnosti o něco dále. K podpisu dohody by mělo dojít na dubnovém summitu NATO.

"My vyjednáváme o radaru na území ČR, o protiraketovém systému a alianční architektuře tak, aby byla posílena bezpečnost ČR a Severoatlantické aliance," řekl Pojar v reakci na dotaz, zda by ČR do projektu šla i bez zapojení Polska.

"I samotný radar posílí bezpečnost ČR," dodal. Data z něj prý mohou posílit alianční schopnosti. Zároveň ale podle Pojara existují i jiná technická řešení, jak chránit území proti raketám dlouhého doletu, než jen s použitím antiraket zvažovaných nyní pro část základny v Polsku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist