schwarzenberg_rusko_192x128.jpgEvropské země by se sice měly snažit snažit o dobré vztahy s Ruskem, zároveň by se ale neměly vyhýbat případné konfrontaci. Zejména pak v otázce amerických protiraketových základen je nutné vzepřít se mocenským požadavkům Moskvy. Prohlásil to český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro německý týdeník Die Zeit.

"Kontakty s Ruskem je třeba udržovat na všech úrovních, nejen na té nejvyšší," řekl Schwarzenberg týdeníku. "Také je třeba vytvářet hospodářské vztahy. Musíme se však jednoznačně vzepřít mocenskopolitickým nárokům," dodal.

Jasným výrazem geopolitických požadavků Moskvy jsou podle Schwarzenberga právě ruské hrozby kvůli plánům na výstavbu americké radarové a protiraketové základny v Česku a Polsku. "Rusko se domnívá, že v bývalých členských zemích Varšavské smlouvy má určité právo protestovat," říká český ministr. A soudí, že výstavba základen by rozhodně nevyvolala podobný odpor Moskvy, kdyby měly vzniknout v Británii či v Grónsku.

Ministra údajně ani nepřekvapuje, že Moskva chce na Česko a Polsko namířit své balistické střely. "Nikdo se ale nikdy neptal, kam tyto rakety dosud mířily," řekl Schwarzenberg. "Od Rusů je velmi milé, že nás nyní informovali, že míří na nás," dodal.

Schwarzenberg už dříve v rozhovoru pro HN (čtěte ZDE) zmínil, že Rusové nemají důvod diktovat si kvůli radaru nějaké podmínky. "Teoreticky víme, že naše území je z ruských radarů pokryto a my se kvůli tomu nerozčilujeme. Radarů je ostatně habaděj. Mluvím o postoji Rusů, kdy oni se na nás můžou dívat, ale vadilo by jim, že nějaký radar u nás by se na ně podíval. Ale já se ptám, proč? ," prohlásil ministr zahraničí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist