Zelení se stali respektovanou stranou, která nese vládní odpovědnost za všechny občany Česka, podařilo se jí konsolidovat svůj vnitřní chod a vstoupit do sněmovny. Tak shrnul před delegáty sjezdu Strany zelených v Kulturním domě Vltavská vývoj strany v posledním roce a půl předseda, vicepremiér a ministr životního prostředí Martin Bursík.


Jeho slova o tom, že se zelení stali respektovanou stranou, zpochybnil později jeden z delegátů, když konstatoval, že respektovanou stranou je ta, která má stabilně 15 procent preferencí, nikoli deset. Člen republikové rady Matěj Stropnický pak obvinil Bursíka z centralizování moci, které se mělo projevit při jednáních o vzniku koalice. Bursík uvedl, že koaliční smlouva byla schválena s dostatečně silným mandátem.


Ve zhruba čtvrthodinovém projevu Bursík také zdůraznil, že se zeleným podařilo prosadit zelená témata do programu vlády. Potlesk vzbudilo oznámení, že díky zeleným ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) přistoupil v jednáních s Bruselem na zvýšení podílu biopaliv v benzínu.


Podobně pozitivně jako Bursík hodnotila práci vedení zelených předsedkyně poslaneckého klubu Kateřina Jacques. "Zbavili jsme se nálepky nováčků, nikdo nepochybuje o tom, že jsme standardní, plnohodnotnou parlamentní stranou," uvedla s tím, že zelení poslanci už dokázali, že jsou jednotní.


Bursík, který spolu s celým předsednictvem dnes hodlá členy sjezdu požádat o znovuzvolení, popsal cestu zelených k volebnímu úspěchu. Zmínil, že se zeleným podařilo splatit dlouhodobý dluh. Problém vidí v tom, že zelení ještě nejsou připraveni na zájem médií.


Šéf zelených připomenul rovněž jednání předsedkyně republikové rady Evy Holubové s tehdejším premiérem a předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem o možné povolební spolupráci. Nyní už bývalá členka šla podle názoru Bursíka proti kampani zelených, kteří "nejsou ani na levici, ani na pravici". "Nakonec se podařilo udržet neagresivní kampaň," uvedl Bursík s tím, že to ocenilo 336.484 voličů, kteří v červnových volbách do sněmovny hlasovali pro zelené.


"Myslím si, že se jako předsednictvo nemusíme za nic stydět," shrnula dění od posledního sjezdu v září 2005 první místopředsedkyně a ministryně školství Dana Kuchtová. Ze dvou procent preferencí se podařilo zeleným vystoupat na stabilní podporu deseti procent voličů, dostali se do sněmovny i vlády, vypočítala. Poděkovala také těm zeleným, kteří uspěli v komunálních volbách.


Později se Kuchtová ohradila proti výtkám ke spojení zelených s ODS. "Nemodráme, je to určitý kompromis," konstatovala. I ona se vrátila k době vyjednávání o vzniku koalice. Uvedla, že republiková rada není dostatečně flexibilní na to, aby mohla rychle reagovat na koaliční jednání, jejichž obraty se děly i v řádu několika hodin.