Součástí jednání při případném třetím ústavním pokusu o sestavení vlády by podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka mohla být i dohoda o obsazení funkce prezidenta republiky. Paroubek to naznačil v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes (MfD). "Je to možné," odpověděl na dotaz, zda by i funkce prezidenta mohla být součástí dohody.


Paroubek si nemyslí, že by předmětem dohody mohl být on. "V příštím prezidentském období je to nerealistické. Pokud budu ještě v politice za nějakých šest let a budu úspěšný, tak bych si to uměl představit. Pokud teď budeme v koalici, tak z toho něco pro funkci prezidenta vyplývá, v opozici to bude jiné," řekl.


Při přímé volbě bychom volili Zemana
Naznačil, že v případě vzniku velké koalice by měl šanci na prezidentskou kandidaturu současný prezident Václav Klaus. Kdyby ČSSD byla v opozici a byla přímá volba hlavy státu, klonil by se ke kandidatuře bývalého předsedy ČSSD Miloše Zemana. "On to stokrát odmítl, ale já se ho zeptám po sto první a po sto páté," řekl. Dodal, že v hlavě má i další "vynikající" jména, ale neprozradil je.


Volba prezidenta se uskuteční počátkem příštího roku, kdy skončí pětiletý mandát Václava Klause. Oficiálně zatím nikdo kandidaturu neoznámil, neoficiálně se předpokládá, že Klaus bude kandidovat znovu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist