Premiér Mirek Topolánek předá ve čtvrtek na české ambasádě ve Washingtonu premiérskou medaili Josefu Mašínovi. Podle Mladé fronty Dnes, která o chystané události informovala jako první, vláda ani český velvyslanec v USA Petr Kolář ještě ve středu nechtěli informaci přímo potvrdit. Kolář řekl, že toto ocenění zatím dostal jen in memoriam nedávno zemřelý americký kongresman Tom Lantos a kubánský vězeň Oscar Bisset.
Případ skupiny lidí kolem bratrů Ctirada a Josefa Mašínů, kteří se počátkem 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce, dodnes vyvolává v české společnosti výrazné rozepře - někteří je považují za hrdiny, jiní za vrahy. Čestná plaketa předsedy vlády je vůbec prvním uznáním bratří Mašínů od jednoho z nejvyšších představitelů státu. Už několikrát byli navrženi na různá státní ocenění, nikdy je ale nedostali.
Josef Mašín si udělení medaile velmi váží, ale ani toto ocenění ho zřejmě nepřiměje k návštěvě původní vlasti. "Mám problém s politickou situací v České republice, s existencí komunistické strany, která poslala mou matku a mé přátele na popraviště," řekl Josef Mašín českým novinářů ve Washingtonu v předvečer převzetí medaile. Pochybnosti o tom, že se česká společnost vyrovnala s komunistickou minulostí, označují Mašínové za důvod, proč ani 18 let od pádu komunismu své rodiště ještě nenavštívili.
České republice Josef Mašín vyčítá, že stále v úřadech zůstávají soudci, kteří soudili za komunistického režimu. Kritizuje také kontinuitu zákonů z minulých dob a zachovávání takzvaných zbytkových trestů, které po politické rehabilitaci zůstávají v platnosti za provinění označená komunistickou justici za kriminální.
JOSEF MAŠÍN (narozen 8. března 1932) - Mladší z bratrů, který dostal jméno po otci, sdílel osud se starším sourozencem. Právě on zastřelil v srpnu 1952 pokladníka. Poté, co se dostal na Západ, sloužil stejně jako Ctirad v americké armádě. Po skončení vojenské služby nějaký čas žil a obchodoval v Německu v Kolíně nad Rýnem, oženil se a s manželkou Evou mají dvě dcery. V roce 1980 se rodina přestěhovala do Santa Barbary v Kalifornii. Ani on o svých činech nepochybuje. "Nezáleží mi na tom, jak mě v Čechách vnímají. Nic se mnou nedělá, jestli mě někdo nazývá hrdinou nebo vrahem... Lidé, kteří přišli o život při našich akcích, byli všichni bez výjimky ozbrojeni," řekl loni.
"Vážím si vyznamenání i toho, že premiér dělá kroky ve správném směru. Doufám, že bude v této činnosti pokračovat," řekl Mašín.
Synové válečného hrdiny podplukovníka Josefa Mašína, popraveného v roce 1942 nacisty, se po komunistickém převratu v únoru 1948 odmítali smířit s novou diktaturou. Spolu s Milanem Paumerem prováděli různé sabotáže, až se nakonec všichni tři probili do Západního Německa.
Při jejich útěku ovšem zemřelo šest lidí, včetně oloupeného pokladníka, což dodnes vyvolává v české společnosti nejednoznačné hodnocení. Členové odbojové skupiny bratří Mašínů, jimž se nepodařilo uprchnout, byli odsouzeni k hrdelním trestům nebo k mnohaletému vězení.
Ke svému činu by se Josef Mašín neváhal rozhodnout znovu. "Protože tehdy bylo něco, za co stálo bojovat," řekl. Jeho rodina bojovala za vznik samostatného Československa i proti nacistům. "A my jsme chtěli pokračovat v boji proti komunismu. Tento boj ještě není skončený," zdůraznil. Skutečnost, že komunisté mají stále silné zastoupení v českém parlamentu, je podle něho svědectvím, že lidé neznají historii.
České politice scházejí dobří vůdci, domnívá se Mašín. Za takového považuje Mirka Topolánka na rozdíl od prezidenta Václava Klause a jeho předchůdce Václava Havla.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist