paroubek-komu-192-128.jpgPředseda ČSSD Jiří Paroubek se v Sýrii setkal s představiteli vládní Socialistické strany arabské obrody (Baas). Tvrdí ale, že jednání neměla "žádný konkrétní politický obsah". Šéf nejsilnější opoziční strany, který je od pondělí na pracovní návštěvě v Sýrii, tak reagoval na server iDnes.cz, který uvedl, že socialisté navázali kontakt s represivní diktátorskou stranou otevřeně podporující terorismus a jednali s ní o spolupráci.

"Hlavním cílem této cesty je podpořit české podnikatele a seznámit se s aktuální politickou situací. Vzhledem ke specifickému politickému systému Sýrie došlo i k setkání s představiteli vládnoucí strany Baas, avšak jednání neměla žádný konkrétní politický obsah," uvedl Paroubek v tiskovém prohlášení zaslaném do redakce iHNed.cz.

Celá cesta byla podle Paroubka předem konzultována s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a na místě delegaci ČSSD doprovází také český velvyslanec v Sýrii. "Veškerá jednání delegace ČSSD proto probíhají v intencích oficiální české zahraniční politiky vůči Sýrii," hájí svou cestu Paroubek.

Také mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová podle ČTK potvrdila, že ministerstvo o návštěvě socialistů v Sýrii ví. "Podle našich informací jde o jednání na úrovni politických stran, takže jejich obsah nebudeme a ani nemůžeme komentovat," uvedla.

Baas je celoarabská strana se sídlem v syrském hlavním městě Damašku. Syrští stejně jako iráčtí baasisté požadují arabskou jednotu od Perského zálivu po Atlantský oceán. Baasisté vládnou v Sýrii od vojenského převratu v roce 1963. Činnost jiných stran, než je Baas a její spojenci, v zemi není povolena.

Podle serveru iDnes, který se odvolává na syrská média, Paroubek své současné hostitele zaujal na semináři o evropské politice ve vztahu k arabským záležitostem. Tam šéf nejsilnější české opoziční strany mimo jiné vyjádřil svoji podporu syrskému právu na navrácení Golanských výšin, které okupuje Izrael. Syrská strana pak pozvala delegaci ČSSD a uhradila náklady spojené s ubytováním.

Související