
Volání po silném vedení a pevné autoritě analytici zdůvodňují zdlouhavými diskusemi kvůli sestavení vlády, vratkou většinou vládní koalice ve sněmovně či zákulisními machinacemi. Nejsilněji tyto požadavky tradičně znějí z levé části politického spektra, zejména od stoupenců KSČM. "Ale názor, že je tu třeba jasně říkat, co se má dělat, převládá mezi stoupenci všech politických stran," uvedli autoři výzkumu.
Sociologové zdůraznili, že potřebu lidí po stanovení jasného kurzu nelze ztotožňovat s požadavkem na oslabení demokracie či s autoritářskými tendencemi. Velká část lidí, a to voličů všech stran, spojuje pevnější řád s posílením role prezidenta. "Tento hlas sílí vždycky, když mají občané pocit, že země není vedena pevně, koordinovaně, když mají dojem, že řízení společnosti nemá jasný cíl a 'tah na branku'," uvedl STEM s tím, že podobná atmosféra v zemi panovala i v letech 1997 a 2001.
Ať jsou názory na prezidentské pravomoci jakékoli, lidé se každopádně shodli v tom, že o nejvyšší funkci ve státě by chtěli rozhodovat sami v přímé volbě.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist