Úředníci denně mohou uspokojit tři stovky lidí, kteří si pro kartu přijdou na úřad v Perunově ulici. Pokud se dostaví více Pražanů, systém jim nevydá pořadový lístek a odejdou s nepořízenou. Taková situace nastala podle mluvčího městské části Jana Sotony v pondělí už po třech hodinách po otevření výdejních okének, v úterý dokonce systém vydával lístky jen dvě hodiny. "Lidé to nechali na poslední chvíli, ale předpokládám, že v následujících dnech se to uklidní," řekl Sotona.

Podle některých občanů Prahy 3 ale lístky nebyly v pondělí k mání už ve čtvrt na devět, tedy 15 minut po otevření dveří úřadu. Úterý bylo podle další obyvatelky třetí městské části ještě horší, systém pořadové lístky nevydal v 8:30. "Jeden ze spolučekajících občanů Prahy 3 mě dnes ráno informoval, že se o získání parkovací povolenky snaží již dva týdny," dodal nespokojený Pražan. Podle něj dokonce jeden z čekajících, který si vyjel ze systému více pořadových lístků, je před dveřmi dokonce prodával.

Radnice podle Sotony neuvažuje o prodloužení úředních hodin, ani o tom, že by žádosti vyřizovalo více úředníků. Podle mluvčího se totiž jedná pouze o malé procento lidí, kteří si kartu dosud nekoupilo, navíc na cestu na úřad měli půl roku. Za šest měsíců prodeje radnice vydala přes 11.000 karet.

Na špatné zaparkování svého vozu za prvních 24 hodin fungování zón doplatily tři desítky majitelů automobilů. Městští strážníci podle ředitele městské policie v Praze 3 Dušana Machoně odtáhli 29 vozů, u dalšího se řidič stihl vrátit ve chvíli, kdy už byl automobil naložen. "Je to dostatečný počet," okomentoval odtahy Machoň. V dalších 15 případech se majitelé dostavili k vozu včas. Podle Machoně se dodržovanost zón pohybuje kolem 70 procent.

Na Žižkově a v Královských Vinohradech v části Prahy 3 je celkem 13.200 parkovacích míst, z toho 11.300 je pro místní obyvatele. Na dalších 1700 místech budou od 1. dubna, kdy začnou fungovat parkovací automaty, stát návštěvníci. Do té doby je na nich parkování zdarma. Zbylých 200 míst radnice vyhradila pro tělesně postižené.

Radnice předpokládá, že prodá zhruba 12.000 karet, vyšší počet karet než je parkovacích stání nebude podle Sotony problém. "Systém je spočítán tak, že se lidé na těch místech točí, navíc parkovací karty mají pro pohyb v městské části i lidé, kteří mají parkovací stání," vysvětlil mluvčí. V Praze 3 by měl být počet míst i zón vyrovnaný, v Praze 7 bude víc stání než karet.

Třetí městskou část bude od 1. března následovat Praha 7. Zóny placeného stání začínají v Praze 3 a 7 s několikaměsíčním zpožděním. Podepsání smluv mezi magistrátem a správci zón zdržela stížnost společnosti A.S.A k antimonopolnímu úřadu. Ten ale v soutěži na správce zón neshledal chyby.

V levobřežní části Prahy 1 začaly fungovat modré zóny stejně jako v Praze 2 loni v listopadu. Zóny placeného stání se pravděpodobně rozšíří i na další místa.

Související