Zatímco nyní žije v Česku zhruba 1,5 milionu lidí nad 65 let, v roce 2050 by měl být jejich počet o víc než milion vyšší. Vyplývá to z propočtů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Projekci obyvatel Česka do roku 2050 je možné najít na stránkách úřadu.

Kabinet dnes schválil návrh zákona, který má upravit systém penzí. Podle normy by se měl důchodový věk posunout na 65. Muži, bezdětné ženy a matky s jedním dítětem by v něm měli jít do důchodu po roce 2031. Podle ministra práce Petra Nečase (ODS) jsou změny parametrů penzijní soustavy nutné. Společnost stárne. "Kroky by musela dělat každá vláda. Demografický vývoj nejde obejít, s prominutím ošulit," řekl dnes Nečas.

Podle projekce tvoří senioři asi 15 procent obyvatel. V roce 2030 by to měla být bezmála čtvrtina a o dvacet let později pak třetina. Zatímco na počátku 21. století žilo v Česku asi 1,4 milionu pětašedesátníků a starších osob, o 50 let později by jich mělo být 2,6 milionu. Současně se snižuje podíl dětí do 14 let a osob, které na penze přispívají. Zatímco na počátku století bylo v Česku 7,2 milionu lidí mezi 15 a 64 lety, v polovině století jich má být 4,4 milionu.

Statistici upozorňují na to, že jejich projekce nepočítá s migrací. Podle výsledků tak Češi a Češky pomalu vymírají. O přírůstek obyvatel se v posledních letech starají hlavně cizinci. Život v Česku je zatím láká čím dál tím víc. Odborníci za tím vidí zlepšující se životní podmínky a ekonomický růst. Svou roli sehrál i vstup Česka do EU. V roce 1993 v ČR legálně dlouhodobě či trvale žilo 77.700 lidí ze zahraničí. Tvořili tak 0,75 procenta obyvatel. Do konce loňského září se počet cizinců zvedl pětkrát. Statistici evidovali 376.200 osob ze zahraničí, což je 3,6 procenta obyvatel.