Premiér Mirek Topolánek na schůzku s americkým prezidentem Georgem Bushem do USA vyjednané smlouvy k protiraketovému radaru nepřiveze. Jak uvedlo ministerstvo obrany, další kolo jednání o bilaterální smlouvě SOFA k pobytu amerických vojáků v Česku se bude konat počátkem března. Tedy až po Topolánkově schůzce s Bushem, která bude 27. února.

Podle ministerstva obrany jsou také od pondělí v Česku američtí geodeti, kteří ve vojenském prostoru Brdy, kde má radar stát, budou celý tento týden zkoumat území. Zeměměřiče zajímá, kde by mohly stát jednotlivé části radarové základny. Ve čtvrtek a pátek pak v Praze budou jiní odborníci z USA, kteří budou jednat na ministerstvu životního prostředí o ekologických otázkách spojených s výstavbou radaru.

Američané chtějí, aby výstavba radaru začala za dva roky

Bilaterální smlouva SOFA má v souvislosti s plány na postavení radaru v Česku mimo jiné stanovit právní rámec pro pobyt amerických vojáků v ČR. Hotova zatím není ani druhá hlavní smlouva, která je s první propojena a řeší podmínky umístění radaru. Znění hlavní dohody má být hotovo v horizontu týdnů. Američané by chtěli, aby výstavba radaru začala v roce 2010, smlouvy podléhají souhlasu parlamentu.

Američané chtějí ve střední Evropě (Česku a Polsku) postavit protiraketový štít, který má je a spojence chránit před případným raketovým útokem z nepřátelské země, jako je třeba Írán.

Americké ministerstvo obrany nedávno uvedlo, že dohodu s Českem bude možné uzavřít v příštích týdnech. Česká strana ale dává najevo, že jí jde o kvalitu vyjednaných dokumentů, nikoli o rychlost. Zatím proto není definitivně jisté, kdy vyjednávání skončí. Česko a Polsko, kde by mělo stát silo s desítkou střel, mají podle amerických expertů ideální polohu na umístění protiraketového deštníku. Americký záměr se však podle průzkumů české veřejnosti nezamlouvá. Vyvolává také negativní reakce Ruska.