On-line reportáž

Páteční zasedání provázejí mnohem přísnější bezpečnostní opatření, než tomu bylo při poslední volbě před pěti lety. Pražský Hrad je střežen nejdůsledněji od loňské návštěvy prezidenta Spojených států George Bushe. Pro veřejnost je Hrad neprodyšně uzavřen.

Klaus píše pro HN: Nabízím pevný názor
Předseda lidovců Jiří Čunek uvedl pro server Aktuálně.cz, že šance Jana Švejnara jsou zhruba padesátiprocentní. Předseda KSČM Vojtěch Filip při příchodu prohlásil, že pokud jde o šance kandidátů na zvolení, pak je to oblast science fiction.


Pro potřeby přítomných novinářů je k dispozici jen jediný televizor, na kterém mohou sledovat, co se ve Španělském sálu děje. Zvuk je navíc přenášen ampliony, jejichž vysílání má oproti obrazu časovou prodlevu. Před obrazovkou se tísní asi padesát novinářů.

Klaus zhodnotil svoje uplynulé pětileté období jako období relativně úspěšného vývoje, ale nikoli klidu a politické stability. Uvedl, že se v Lánech setkal už se čtyřmi různými premiéry, čtyřmi různými ministry obrany a byl u dvou vládní krizí. "V těchto složitých chvílích jsem napomohl najít řešení - bez předčasných voleb - řešení, která respektovala volební výsledky," konstatoval a dodal, že jeho jednání bylo nadstranické.
Současný prezident zmínil věci, které mu občas byly vytýkány. O tzv. vetování uvedl, že "vždy jsem k němu přistoupil až tehdy, kdy došlo k zásadně protikladnému rozporu komor parlamentu. Jen ve velmi málo případů jsem užil svůj osobní názor."
Klaus se ohradil proti těm, kteří "nechtějí pochopit" nebo "karikuují" jeho postoj k EU jako euroskeptický a dodal, že jeho rozhodování je "co nejblíže občanovi". Pokud neuděláme podle něj nějakou zásadní chybu, rychlejší růst ekonomiky než ve starých zemích EU bude pokračovat.
Prezident vyzval, abychom se "zbavili svých komplexů", podle jeho slov nemáme být "jen přitakavači cizích názorů a zájmů". Sám prezident "nesmí být korouhvičkou otáčející se proti větru" či "říkat jen věci líbivé a nekonfliktní".
Slova se ujal Jan Švejnar, v kuloárech ustalo hučení a všichni pozorně sledují jeho proslov. Kromě novinářů jsou v kuloárech přítomni také někteří vysocí představitelé KDU-ČSL.
"Budu vracet pouze dva druhy zákonů - ty, které budu považovat za protiústavní a ty, které se budou týkat dlouhodobých problémů (např. důchodová reforma) a vláda při nich bude zcela ignorovat hlas opozice." uvedl dále Švejnar.
Prezidentský kandidát zároveň zmínil důležitost vztahu ČR k Evropské unii. "Prosazování našich zájmů a evropský postoj nestojí proti sobě." Prezident by podle Švejnara také neměl zpochybňovat činnost jednotlivých institucí.
Stejně jako Václav Klaus ukončil po 15 minutách svůj projev, který poté sklidil téměř 40 vteřinový aplaus, daleko výraznější než měl jeho soupeř.
Opoziční politici podle premiéra Mirka Topolánka "nedůstojnými tahanicemi a snahami omezovat svobodnou volbu" znevážili prezidentskou volbu. "V politice je jen málo lidí tak transparentních jako Václav Klaus," říká Topolánek a chválí klausův "pozitivistický kriticismus". "Kandidátem většiny občanů a ODS je Václav Klaus," říká premiér.
Topolánek je podle svých slov rád, že prezidentem ČR není "nějaký zasloužilý profesor egyptologie, který nikdy nikomu nevadil a nikoho nenaštval."
"Komu Václav Klaus vadí?", táže se Topolánek a hned si sám odpovídá: "Těm, kteří si pletou EU s rájem na zemi", těm kteří si "z klimatického fenoménu zavedli politickou živnost".
"Je to muž silných názorů, které nikdy nebývají aritmetickým průměrem módních názorů," chválí Topolánek Klause a dodává, že současný prezident ho naučil vnímat "opravdové vlastenectví", ne "nacionalismus a pánbíčkaření".


Podle informací HN je rozložení sil takové, že bez ohledu na to, zda dojde na veřejnou či tajnou volbu, má nyní Václav Klaus jisté hlasy 140 zákonodárců. Topolánek tedy bude shánět jeden chybějící hlas. (ODS: 122 hlasů + KDU-ČSL: 14 hlasů (8 poslanců a 6 senátorů) + 2 hlasy poslanci ČSSD Melčák a Pohanka + 2 hlasy od nezávislých senátorek Liany Janáčkové a Jany Juřenčákové)
Walter Bartoš pro HN uvedl, že vyhrají i ve veřejné volbě. "Hlasy na to máme," prohlásil sebevědomě.

Vicepremiér a předseda Strany zelených Martin Bursík pochválil Švejnarův přístup. "Namísto, aby přijal pravidla zákulisních obchodů, rozjel se mezi lidi."
Rozhodujeme podle něj o tom, zda "prezidentem bude vyhlášený euroskeptik, který se netají tím, že některé jeho názory jsou extrémní," či prezidenta, který na mezinárodních fórech hájí zájmy ČR, nepopírá fakta o globálním oteplování, nemá dogamtický přístup a "nehledá si nepřítele".
Bursík také kritizoval Klausova slova o tom, že jeho zvolení by představovalo kontinuitu. "Kontinuita, to je monarchie, střídání, to je demokracie."
Klaus podle Bursíka nehájí dostatečně zájmy ČR a není ani nadstranickým prezidentem. "ODS z něj udělala straníka jako hrom," řekl na Klausovu adresu.


Podle místopředsedy ÚV KSČM Václava Exnera nebudou všichni komunističtí volitelé respektovat čtvrteční rozhodnutí výkonného výboru strany o podpoře veřejného hlasování.
„Budu prosazovat tajnou volbu, protože k tajné volbě nás vede poučení z minulosti,“ uvedl jeden z nejrigidnějších komunistů.

V kuloárech se objevil i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Na otázku HN, pro jakou bude hlasovat volbu, zda tajnou nebo veřejnou, prohlásil s úsměvem "Mně je to fuk".

V případě tajné volby postoj zákonodárců ČSSD už tak jasný není. Přesto ale Škromach naznačil, že i v tomto případě by měli sociálnědemokratičtí zákonodárci respektovat rozhodnutí strany a dát svůj hlas Švejnarovi.


Po proslovu předsedy ČSSD Jiřího Paroubka očividně naštvaný Václav Klaus opustil Španělský sál. Rozrazil dveře a na dotazy novinářů v kuloárech reaguje: „Neřeknu vám ani slovo.“

Další zákulisní informace hovoří o tom, že ODS jedná o dvou variantách. Pakliže si bude jistá, že má mezi poslanci a senátory dostatek hlasů pro zvolení Václava Klause, vysloví se pro veřejnou volbu.
Současně je však ve hře i možnost, že ODS udělá vše pro to, aby se veřejná volba nemohla konat. V té souvislosti je ve hře stále varianta podat stížnost Ústavnímu soudu, vyvolaná postupem předsedy Poslanecké sněmovny Vlčkem, který jednání obou komor řídí. Ten totiž dnes ráno, oproti původním dohodám, navrhl, aby se nejprve hlasovalo o tajné volbě.


Devadesátiminutové přerušení volební schůze obou komor skončilo a pokračuje se dalšími proslovy zákonodárců. Jako první příchází na řadu poslankyně Kateřina Jacques (SZ).
Jiří Stříteský, předseda senátorského klubu ODS, v krátkém vstupu pro živé vysílání ČT řekl, že ODS "nechá proběhnout hlasobvání o tajné volbě. Počítáme s tím, že Senát a sněmovna budou mít různé názory, takže bude následovat dohadovací řízení."
Neodpověděl na otázku, k jakému řešením ODS během polední přestávky při jednáních dospěla. Řekl pouze, že nechce předjímat, jak se nakonec kdo rozhodne. „Každý musí ustoupit kousek a není na Senátu, aby ustupoval jako první. Když každý o něco ustoupí, je dohoda na spadnutí,“ řekl senátor.

Šéf nejsilnější opoziční strany Jiří Paroubek zauvažoval o tom, co by se stalo, kdyby „jeho“ kandidát do prezidentských voleb Švejnar nezvítězil. „I kdyby pan Švejnar nevyhrál, tak je faktickým vítězem těchto prezidentských voleb, protože si v krátké době podle agentury Stem získal podporu 60 procent obyvatel,“ řekl Paroubek novinářům.
Předseda ČSSD tím mimo jiné poukázal na to, že v případě nezdaru Jana Švejnara ve volbě, dokázal postavit do voleb důstojného kandidáta.
Připomněl, že v uplynulých dnech jednala dohadovací komise Poslanecké sněmovny a Senátu a že není možné, aby se její závěry interpretovaly jinak než se členové této komise domluvili. Vyzval proto členy komise, aby se sešli k hodinovému jednání a poté se závěry předstoupili před plénum. "O procedurálních otázkách musi být shoda obou komor parlamentu. Udělejme hodinové jednání, které by přineslo řešení pro všechny."

Poslanci a senátoři se již přestali zabývat klady a zápory prezidentských kandidátů a za řečnickým pultem se nyní přou o klíčovou otázku JAK VOLIT.
Tajně, nebo veřejně? Naplnil se tak scénář, jehož se každý obával - důstojný akt volby hlavy státu se změnil v bitvu argumentů pro a proti v přímém přenosu.


Španělský sál se vylidňuje – poslanci a senátoři se scházejí na chodbě. „Je to ostuda pro celý parlament,“ komentuje jeden ze zákonodárců střídající se proslovy u řečnického pultu. Volba se od rána ještě neposunula z místa.
Cyril Svoboda (KDU-ČSL), předseda legislativní rady vlády ve vstupu pro ČT uvedl, že to není spor mezi stranami. "Máme hlasovat, nediskutovat. Jsem pro to rozhodnout to hned. ne se nějak dohadovat," prohlásil.
Zároveň Svoboda dodal, že volba dělí lidi ve všech politických stranách. Problémy podle něj plynou z toho, že právní úprava týkající se způsobu volby "není dobře napsaná, proto existuje řada výkladů." Dosud se volilo tajně, tak proto podle něj ebylo třeba tuto právní úpravu přepsat.


Množícími se zákulisními informacemi o tom, kolik kterému kandidátovi chybí hlasů, zamíchali lidovci. Podle jednoho z lidoveckých volitelů je nyní ve straně 5 zákonodárců, kteří jsou připraveni zdžet se hlasování. Není ale jasné o "čí" potenciální volitele šlo. Nejmenovaný zákonodárce to řekl HN.
Šéf komunistů Vojtěch Filip má za to, že řešením momentální patové situace by byla druhá prezidentská volba se zcela novými kandidáty.

Podle jednoho senátora ODS by po ukončení přestávky měl přijít na přetřes návrh, že dojde na společné hlasování o způsobu volby. Bude se zvlášť hlasovat o tom, zda bude volba tajná, aby tento způsob "prošel" muselo by pro něj zvednout ruku 141 zákonodárců, které ale jediný zastánce tajné volby ODS nemá.
Pokud by pro tajnou volbu dostatečný počet hlasujících ruku nezdvihl, tak by se automaticky hlasovalo veřejně. V ten moment by mohlo být jméno prezidenta známé před půlnocí. Za předpodkladu, že se bude hlasovat bez přestávky, tak by zhruba pět až šest hodin mohlo na tři kola volby stačit.

Politici přišli na způsob, jak se vyhnout omezení v Ústavě ČR, v němž se říká, že jedině v třetím kole volby prezidenta mohou hlasovat Senát a sněmovna společně.
Každá komora zvlášť bude hlasovat, zda lze rozhodovat o způsobu volby prezidenta dohromady.
Předsedající Vlček zahájil hlasování po poradě lidovců s dotazem, zda chce Senát hlasovat společně se sněmovnou o tajné volbě. Rozhoduje nadpoloviční většina. Senát. Pro bylo 56 senátorů proti a 17 proti.
Situace je nadále patová, přesněji řečeno, o něco se znovu přiblížila možnost veřejné volby. Poté, co zásluhou hlasů poslanců ČSSD padla možnost, aby obě komory hlasovaly dohromady.
Zdeněk Škromach v kuloárech řekl, že sociální demokraté zablokovali společné hlasování obou komor parlamentu proto, že by to bylo protiústavní. Krátce před tím, po sečtení poslaneckých hlasů, předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek ze zablokování volby obvinil ODS.


Podle informací HN Topolánek navštívil lidovecké volitele a hlasitě jim vyčinil. Nabádal je k tomu, ať si uvědomí, že nezvolení Klause znamená rozpad koalice, tedy k tomu, aby nebránili tajné volbě.
Topolánek k lidovcům promluvil ještě před procedurálním hlasováním obou komor parlamentu.
Schůze komor do 19:00 hodin trvá 9 hodin, ale fakticky se jedná pouze 5 hodin, které vyplnily projevy zákonodárců.
Zbytek času (téměř 4 hodiny) strávili poslanci a senátoři při zákulisních jednáních

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ) komentoval vývoj páteční „volby“ prezidenta slovy: „Je to jako v pohádce, kde pejsek s kočičkou vaří dort.“
Podle ministra se v obrazu parlamentu odráží i podoba české společnosti, ve které si podle něho občané, stejně jako dnes zákonodárci, dělají naschvály.
Miloslav Vlček posunul konec přestávky na 19:15, zákulisní jednání tak zřejmě stále nemají jasné východisko z procedurálních sporů.
Petr Tluchoř z ODS v přímém vstupu ČT uvedl, že řešením patu procedurálních otázek by mohlo být hlaosvání ve třech kolech (dvakrát jednotlivé komory, potřetí obě komory společně), podobně jako o prezidentovi, přičemž ve třetím kole by se hlasy poslanců a senátorů sčítaly.
Tluchoř zároveň uvedl, že ODS "je ochotna jít na jakoukoli dohodu, která posune hlasování kupředu." Dodal, že občanští demokraté však dále trvají na tajné volbě.

Sociální demokracie chce dále blokovat volbu prezidenta. Podle informací HN chce požádat o další hodinovou přestávku.
Slovo si vzal Petr Tluchoř z ODS, který stáhl svoji předchozí námitku proti postupu předsedajícího. Přichází s návrhem "o tajném způsobu hlasování se rozhoduje v následujících krocích 1. návrh je přijat nadpolovičním souhlasem přítomných poslanců a nadpolovičním souhlasem přítomných senátorů, 2. nové hlasování, kdy je návrh příjat nadpoloviční většinou přítomných poslanců a senátorů, 3. přichází na řadu veřejná volba".
Předsedající Miloslav Vlček požaduje návrh v písemné podobě.
Jan Kasal zpochybnil hlasování tím, že se údajně hlasovalo o dvou různých věcech. Proto dojde k opětovnému hlasování o dalším jednání a hlasování po 21. hodině.
Senát s novým návrhem souhlasil v počtu: z přítomných 81 senátorů PRO návrh 62, PROTI nikdo.
Ani napodruhé návrh u poslanců neprošel: z přítomných 200 poslanců PRO návrh 97, PROTI nikdo.
Michal Hašek znovu navrhuje, aby se hlasovalo o pokračování schůze v sobotu 9. února od 10:00.
Senátoři s návrhem SOUHLASÍ v počtu: z přítomných 81 senátorů PRO návrh 63, PROTI nikdo.
Poslanci s návrhem NESOUHLASÍ v počtu: z přítomných 200 poslanců PRO návrh 174, PROTI nikdo.
Petr Tluchoř sepsal svůj předchozí návrh a znovu ho předložil před zákonodárce. O tajném způsobu hlasování se rozhoduje v následujících krocích: 1. návrh je přijat nadpolovičním souhlasem přítomných poslanců a nadpolovičním souhlasem přítomných senátorů, 2. nové hlasování, kdy je návrh příjat nadpoloviční většinou přítomných poslanců a senátorů, 3. přichází na řadu veřejná volba".
Podle Aleny Gajdůškové budou pouze jednat "třekrát o téže věci."
Senát s Tluchořovým návrhem SOUHLASÍ v počtu: z přítomných 81 senátorů PRO návrh 57, PROTI bylo 20.
Poslanci s návrhem také NESOUHLASÍ v počtu: z přítomných 200 poslanců PRO návrh 97, PROTI bylo 75.
Ani další možnost jak z procedurálního patu tak před komorami neprošla.
Tluchoř poděkoval senátorům a 97 poslancům za podporu. "To je ten nový politický styl, co stmeluje a ne rozděluje," což vyvolalo poměrně velký potlesk.
Miloslav Vlček dává hlasovat o tajné volbě, což je varianta, kterou šéf sněmovny oznámil již ráno. "Pokud tajná volba u obou komor neprojde měla by automaticky přijít volby veřejná," prohlásil Vlček před více než 10 hodinami.
Senát s návrhem na tajnou volbu SOUHLASÍ v počtu: z přítomných 81 senátorů PRO návrh 52, PROTI bylo 21.
Poslanci s návrhem také NESOUHLASÍ v počtu: z přítomných 200 poslanců PRO návrh 93, PROTI bylo 101.
VLČEK: BEZ DALŠÍHO HLASOVÁNÍ SE BUDE VOLIT VEŘEJNĚ
Parlament dnes ani ve druhém kole budoucího prezidenta nezvolil. Podle informací ČTK nezískal ani Václav Klaus, ani Jan Švejnar dostatečný počet hlasů. Oba se znovu utkají ve třetím kole. Oficiálně ale nebyly výsledky druhého kola oznámeny, stane se tak po sobotním zahájení pokračujícího jednání Senátu a sněmovny.
Tlak ODS na to, aby se hlasovalo ještě v pátek i ve třetím kole, je logický. ODS má zjištěno, že nejméně dva z poslanců a senátorů, kteří se v prvním kole zdrželi hlasování, chtějí ve třetím kole dát hlas Václavu Klausovi.
Tomu by to přesně stačilo k obhájení prezidentského úřadu.

V druhém kole volby dostal Václav Klaus 142 hlasů poslanců a senátorů. To znamená, že kdyby hlasovali stejně i ve třetím kole, Klaus by se stal prezidentem.
Tolik hlasů nedostal ani při svém vítězství před pěti lety.

Vážení čtenáři, děkujeme za vaši přízeň.
Hodinu po konci jednání obou komor Parlamentu ČR končí i náš on-line přenos z prezidentské volby. Ta nabídla maratón jednání o procedurálním řešení volby, aby v závěru vyvrcholila veřejnou volbou.
Při ní proběhla dvě kola, přičemž ale nebyly vyhlášeny výsledky druhého kola. Podle výsledků kola prvního nevyhrál ani jeden z kandidátů, když podle očekávání Klause volil Senát, Švejnara sněmovna.
On-line přenos bude na stránkách iHNed.cz i v sobotu 9.2., přičemž zákonodárci se znovu sejdou k hlasování o volbě hlavy státu v 10:00 hodin.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist