vaclav-klaus-192-128.jpgV ostré debatě na půdě poslaneckého klubu ČSSD kandidát na prezidenta Václav Klaus vysvětloval nejen své současné politické postoje, ale také své předchozí negativní výroky vůči sociální demokracii. Přesto ale nátlaku nepodlehl a vyzval sociálně demokratické poslance, aby mu dali svůj hlas. Klaus podle svých slov během působení na Hradě dokázal, že v důležitých okamžicích dokázal nalézt společnou řeč s ČSSD. „Pro vás jsem lepším kandidátem než můj soupeř,“ přesvědčoval dnes úřadující prezident.

Klaus stejně jako před dvěma týdny při veřejném duelu se svým protikandidátem Janem Švejnarem na senátorském klubu ČSSD také uvedl, že nabízí "zcela férový nadstranický přístup", respekt k postojům ČSSD, prosazování autentických zájmů země, skutečné sociální cítění a vědomí potřeby sociálního smíru nebo odvahu postavit se módnímu trendu. "Myslím, že jsem vždy přispěl k nalézání řešení," řekl o svém vztahu s ČSSD.

Nejsem zatížen osobními antipatiemi. Politika pro mne není válka, ale konstruktivní soupeření politických zájmů při zachování elementární slušnosti," uvedl Klaus. Je přesvědčen, že v prezidentské funkci má stále co nabídnout, cítí dostatek sil, potřebnou autoritu na politické scéně a podporu veřejnosti.

Nadstranický prezident

Poslanec Miroslav Váňa vystoupil s tím, že se mu zdá, že Klaus jako dlouholetý předseda a nynější čestný předseda ODS nadržuje této straně. Jako příklad uvedl to, že Klaus v roce 2006 po volbách pověřil dvakrát sestavením Topolánka. "Jsem přesvědčen, že této naší krásné vlasti by vážně slušel vážně nadstranický prezident," dodal Váňa. "Čestný předseda opravdu není víc než čestný doktor nějaké univerzity," odpověděl mu Klaus.

Prezident dále sociálním demokratů slíbil, že v případě svého znovuzvolení nebude vědomě zasahovat do volebních klání. Prezident připustil, že se někdy nedokáže vyvarovat podle jeho názoru politologického soudu. "Ale velmi se snažím, abych v tom prezidentování si nehrál na politologa, ač jsem do toho na tiskových konferencích nonstop tlačen. Takže vědomé zasáhnutí, výrazné zasáhnutí do politických kampaní předvolebních, to já mohu říci, že nikoli," prohlásil Klaus.

Poslanci se ho několikrát ptali, proč po Mirku Topolánkovi (ODS) nechtěl 101 podpis poslanců podporujících jeho kabinet, které koalice v době jmenování neměla, jako to chtěl po koaličním kabinetu Stanislava Grosse (ČSSD).  "Já jsem nejmenoval vládu založenou na přeběhlictví, ale vládu, o které jsem se domníval, že bude založena na širší dohodě," zdůvodňoval Klaus.

Nešťastné výroky prezidenta Klause

Prezident se opětovně se omluvil za své vyřčené pochybnosti o ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi, nově pak za výroky týkající se mládí ministra školství Ondřeje Lišky (oba za Stranu zelených) a jazykových znalostí bývalého ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana (ČSSD). Klaus uvedl, že si tyto výroky mohl odpustit. Podotkl ale, že "výroky tohoto typu jsou elementárně lidské". "Nejsme roboti, jsme normální lidé," dodal.

Klaus také podotkl, že 18 let nesl svou kůži na trh v čele cyklistického pelotonu, kde fouká, ne někde v závětří. Prezidentování by mělo být vyvrcholením a završením politické kariéry, ne jejím počátkem, uvedl ve zjevné narážce na svého protikandidáta Jana Švejnara, profesora ekonomie.

Debata byla na žádost ČSSD veřejná, přenášela ji v přímém přenosu Česká televize.