Takzvaná Werichova vila na Kampě v Praze 1 zůstává bez nájemce. Zastupitelé městské části neschválili návrh na uzavření předběžné nájemní smlouvy s Nadací Jana a Medy Mládkových. Nadace chtěla v budově zřídit kulturní stánek věnovaný odkazu Jiřího Voskovce, Jana Wericha a básníka Vladimíra Holana.

"Evergreen nám bude dále zelenat," řekl po hlasování starosta Petr Hejma (ODS). Podle místostarosty Michala Valenty (ODS) rozhodne o dalším postupu rada. Je možné, že radnice vypíše nové výběrové řízení nebo vilu opraví z vlastního a bude ji provozovat sama, řekl Valenta.

Dlouhá jednání o podobě pronájmu

Rada i zastupitelé první městské části jednali s nadací o pronájmu vily několik měsíců. Například doba pronájmu se zkrátila z původních 90 na 40 let. Nadace měla zaplatit jednorázově nájemné 23,8 milionu korun a dále platit korunu denně. Nejprve měla složit 2,5 milionu korun a zbytek doplatit po dokončení oprav.

Diskuse k návrhu byla dnes velmi krátká. Například Aleně Fraňkové (Věci veřejné) se zdál čtyřicetiletý pronájem dlouhý. Nelíbil se jí ani způsob úhrady nájemného. Pro návrh nakonec zvedlo ruku jen devět zastupitelů, dva byli proti a 12 se hlasování zdrželo. Ostatních šest zastupitelů nehlasovalo vůbec.

Takzvaná Werichova vila byla poškozena při povodni v roce 2002. Radnice už dala do oprav 18,5 milionu korun. Podle předpokladů bude stát dokončení rekonstrukce dalších 20 milionů korun.

Tři neúspěšná výběrová řízení

Radnice se snažila vilu pronajmout už ve třech výběrových řízeních. V prvním zvítězila společnost Colly, což vyvolalo kritiku. Radnice nakonec musela soutěž zrušit, protože nebyla v souladu s platným zněním zákona o zadávání zakázek. Druhé výběrové řízení se mělo uskutečnit loni v červnu, po týdnu ho ale zastupitelstvo zrušilo.

Do poslední soutěže se přihlásila jen Mládková. Nakonec ale nepodala nabídku do druhého kola. Chtěla vilu získat takzvaným záměrem, kdy radnice nabízí prostory jen vyvěšením na úřední desku konkrétnímu zájemci. Přihlásit se ale může i kdokoli jiný.