jan-svejnar-upreny-pohled-192.jpgČeská republika může v budoucnu podle prezidentského kandidáta Jana Švejnara dostihnout nejvyspělejší ekonomiky světa. Kdy a zda se tak stane, ovšem záleží na zvolené strategii a přizpůsobení ekonomiky světovému vývoji, uvedl Švejnar na dnešní veřejné diskusi se studenty Univerzity Karlovy.

Česká ekonomika má podle Švejnara v současnosti velkou výhodu oproti vyspělým, a to nízké náklady na pracovní sílu. "Není to ale cílem. Chceme vysoké platy, což ovšem vyžaduje vyšší produktivitu," upozornil prezidentský kandidát.

Kvůli úspěchu v otevřené globální ekonomice by se tak měla Česká republika podle Švejnara například stát jedním z center vědy a výzkumu. "Lidský faktor bude pro nás nejdůležitější," upozornil. V současnosti tomu ovšem brání omezené investice do vyššího vzdělání, vědy a výzkumu, soudí Švejnar. Země totiž podle něho investuje do těchto oblastí méně peněz než její budoucí i současní konkurenti, kterými jsou vedle našich sousedů například i Jižní Korea nebo Tchaj-wan.

"Máme nejpropojenější světovou ekonomiku v dějinách. Současná revoluce v informačních technologiích a telekomunikacích je srovnatelná s průmyslovou revolucí ve druhé polovině 19. století," uvedl k současnému stavu světové ekonomiky Švejnar. Podle něj tyto změny vedou k mnohem větší konkurenci. "Ve všem je lepší být vynikající. Stříbrné a bronzové medaile již nejsou, co bývaly," dodal.

K úspěchu Česka může podle Švejnara pomoci i fakt, že Československo již bylo mezi světovými válkami jednou z nejvyspělejších ekonomik. "Ale vývoj záleží na nás, jak budeme důslední a zda se vydáme cestou Irska, nebo Portugalska," uvedl Švejnar na závěr svůj oblíbený příklad.

Jak často prezidentský kandidát zdůrazňuje, Irsko a Portugalsko byly před několika lety na stejné ekonomické úrovni, v současnosti jsou jejich ekonomiky na rozdílné úrovni a Irsko je mnohem vyspělejší.