radar-cz-192-128.jpgO zvažované radarové základně USA mají Češi k dispozici podle vládního koordinátora kampaně Tomáše Klvani dostatek informací, zájem o problematiku ale opadá. Loni v září ji sledovalo 64 procent lidí, nyní 48 procent. Spolu s dirigentem Liborem Peškem Klvaňa dnes představil nové informační DVD o uvažovaném americkém radaru.

Klvaňa uvedl, že na novém DVD vystupují lidé z umělecké sféry, politici i odborníci. Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý například podle Klvani vysvětluje vojenské a strategické aspekty stanice. "Vystupují tam osobnosti typu herce Zdeňka Svěráka nebo malíře Jaroslava Róny," uvedl Klvaňa.

Ne základnám vs. Proti raketám

Mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Tamáš kampani naději na úspěch nedává. „Já bych to nazval jedním slovem: fiasko,“ řekl iHned.cz  Tamáš. Podle něho si Klvaňa neuvědomil, že v případě prosazování radaru jde proti názoru veřejnosti.

Podle posledního průzkumu veřejného mínění CVVM počet odpůrců radaru dokonce vzrostl,“ hodnotí Tamáš úspěšnost radarové kampaně.

Blokovaná informační linka

Klvaňa na tiskové konferenci uvedl, že dneškem končí provoz informační zelené linky. "Máme s ní velmi špatné zkušenosti, protože aktivisté proti radaru nám ji sabotují. Neustále nám ji blokují," řekl.

Tamáš odmítl, že by v údajné sabotáži měla prsty jeho iniciativa. „Něco takového zcela popírám, nic takového nepodnikáme. Pro pana Klvaňu je typické, že  obviňuje lidi, kteří nejsou přítomni,“ ragoval mluvčí.

Protiraketové DVD

Na osvětovém DVD je i film americké Agentury pro protiraketovou obranu (MDA) o fungování celého systému, jehož součástí má český radar být.

Česká vláda vyjednává už rok s Američany o případné stavbě protiraketového radaru ve vojenském prostoru Brdy. Česko a Polsko mají podle amerických expertů ideální polohu na umístění protiraketového deštníku. Pentagon v úterý vyjádřil naději, že dohodu s Českem bude moci oznámit v příštích týdnech.

Z reakce mluvčích českých ministerstev obrany a zahraničí vyplynulo, že Česko žádný termín pro konec jednání o dohodě nemá a že klade důraz především na obsah dokumentu. Radar by byl do Česka přesunut z Marshallových ostrovů. Konečné slovo o tom, zda radar v ČR bude, zatím nepadlo. Proti radaru se podle průzkumů staví většina veřejnosti, ostře ho kritizuje také Rusko.