jan_svejnar_192x128.jpgPrezidentský kandidát Jan Švejnar navštívil senátorský klub ODS. Setkání však trvalo jen pár minut. Švejnar se jim představil a senátoři ODS na něj neměli žádné dotazy. Dali najevo, že jejich podporu má současný prezident Václav Klaus.

"My jsme informacemi nabiti, nepotřebujeme už další informace právě od tohoto kandidáta," řekl novinářům po schůzce se Švejnarem předseda senátorů ODS Jiří Stříteský. S Klausem by se členové jeho klubu měli sejít příští týden.

Švejnar podle Stříteského působil jako zdvořilý a slušný pán. "Jeho vystoupení bylo zajímavé, ale pořád to není důvod k tomu, abychom se vzdali svého vlastního kandidáta, to jest současného prezidenta (Václava) Klause," dodal Stříteský.

Švejnar: Bylo to noblesní a férové

"Byl jsem vyslechnut noblesně a férově, bylo to opravdu výborné," okomentoval schůzku Jan Švejnar. Ke krátkosti schůzky pak poznamenal, že mluví stručně a rychle. Senátory ODS chtěl informovat o svých postojích a názorech, schůzka v tomto smyslu splnila svůj účel, dodal.

klaus-svejnar-hrad-220x88.jpg

 

Otestujte si kandidáty na prezidenta ZDE

Prohlédněte si prezidentský speciál iHNed.cz

 

Podle Stříteského Švejnar mimo jiné slíbil, že by jako prezident byl nadstranický, a obecně vysvětlil, jak si práci prezidenta představuje. "Ta jeho obecná rovina mi stačila, abych pochopil, že je liberální ekonom. Udivuje mě, že levice ho má jako kandidáta," řekl ČTK předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

Kubera dostal od Švejnara dárek

Předseda senátního ústavně-právního výboru Jaroslav Kubera (ODS) označil schůzku senátorů ODS se Švejnarem za "kontraproduktivní" vzhledem k tomu, že favoritem občanských demokratů je Klaus. S Kuberou se přesto Švejnar na chvíli zastavil, a sice aby ho obdaroval za jeho slova z loňského kongresu ODS. Kubera tehdy řekl: "Pravděpodobnost zvolení profesora Švejnara prezidentem České republiky je stejně vysoká jako pravděpodobnost zvolení mne europoslancem za Albánii."

Švejnar za to dnes Kuberu obdaroval česko-albánským slovníkem s věnováním. Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) poté s nadsázkou zalitoval, že senátoři ODS nepřipravili pro Švejnara podobný dárek. Na mysli měl zpodobnění prezidentské vlajky, aby si Švejnar mohl vždy přečíst, jaké heslo je na ní napsáno.

Sobotka tak reagoval na to, že Klausův soupeř si v televizním diskusním pořadu nevěděl rady s otázkou, jaký je nápis na prezidentské standartě. "Netušil jsem, že myslí vlajku. Samozřejmě vím, že na praporu nad Pražským hradem stojí Pravda vítězí," vysvětlovat Švejnar později.

Topolánek před Švejnarovým vystoupením odešel

Za senátory ODS dnes na jejich tradiční klubové jednání přišli i premiér Mirek Topolánek a vicepremiér Petr Nečas, před Švejnarovým příchodem ale odešli jiným vchodem.

Senátorskou frakci ještě čeká schůzka s Klausem, uskutečnit by se podle dostupných informací mohla příští nebo přespříští týden. Poslanci ODS se s Klausem sejdou tento čtvrtek, se Švejnarem pak až v úterý 29. ledna.

Senátní duel Klaus - Švejnar zřejmě 22., nebo 29. ledna

Jan Švejnar se dnes vedle senátorů ODS setkal také s novináři. Řekl, že zatím neobdržel stanovisko ministerstva zahraničí USA k podmínkám, za jakých je možné se vzdát amerického občanství. S rozhodnutím, zda má vyhovět žádostem levicových politiků, aby si ponechal jen české občanství, tedy zatím čeká.

Švejnar také poznamenal, že stále trvá výzva jeho soupeři Václavu Klausovi (ODS) utkat se v televizním duelu. Klaus takový duel odmítá, přímé konfrontaci se Švejnarem před televizními kamerami se však přesto zřejmě nevyhne. Nakonec totiž kývl na nabídku senátorského klubu ČSSD, aby se se Švejnarem "utkal" na půdě Senátu. 

"Je to iracionální, ale stejně tam půjdu. Nechci už snášet řeči, že se toho bojím," uvedl prezident při pondělní besedě se studenty plzeňské Západočeské univerzity. "Jsme tam pozváni oba, předpokládám, že se tam objeví i televizní kamery," dodal Klaus.

K senátnímu duelu Klaus - Švejnar by mělo dojít 22. nebo 29. ledna. Podle senátorů ČSSD záleží na prezidentu Klausovi, který den si vybere.