klaus-prednaska-192-128.jpgKolem sociální demokracie se čím dál častěji objevují spekulace, podle nichž je zhruba sedm až deset zákonodárců této strany připraveno hlasovat v prezidentských volbách pro kandidáta ODS Václava Klause. Šéfové poslaneckého i senátorského klubu ČSSD Michal Hašek a Alena Gajdůšková to ale rezolutně popírají.

Hašek podobné informace médií označil za "chabý a průhledný mediální a psychologický trik Občanské demokratické strany". Gajdůšková zase uvedla, že hlasy všech senátorů ČSSD získá Jan Švejnar, což je kandidát, jehož tato strana podpořila.

ČSSD má za sebou zkušenost z minulé prezidentské volby, kdy právě nejednota jejích zákonodárců významně přispěla k tomu, že hlavou státu se tehdy neočekávaně stal Klaus. Před pěti lety na rozdíl ode dneška do volby nevstupoval jako favorit. ČSSD v té době navrhla i svého expředsedu Miloše Zemana, nakonec pro něj ale řada socialistů nehlasovala a někteří pak v kuloárech přiznávali, že volili Klause.

Spekuluje se o poslanci Smýkalovi

Některá média spekulují o tom, zda nynější hlavu státu nepodpoří místopředseda sněmovního klubu ČSSD Josef Smýkal. "Poslanecký klub nenominoval pana Švejnara na prezidenta, jen se vyjádřil, že bude podporovat jeho kandidaturu, zůstaňme u tohoto oficiálního vyjádření," řekl dnešní Mladé frontě Dnes.

Nejen sociální demokraté však momentálně čelí spekulacím o tom, koho budou volit. Nejistý je zatím i postoj lidovců. Server Aktuálně.cz s odvoláním na jednoho z vyjednavačů ODS uvedl, že pro Klause budou téměř všichni lidovci, a to výměnou za dohodu o odluce církví od státu. Křesťanští demokraté však tyto informace popírají. Podle jiných neoficiálních údajů je u nich poměr příznivců Klause a Švejnara zhruba půl na půl.

Také postoj komunistů je otázkou. Podle svých vyjádření by přinejmenším v prvním kole únorové volby mohli spíše podpořit Švejnara, čímž by mu pomohli do dalších kol. Je ale možné, že v nich už komunisté nebudou hlasovat ani pro Švejnara ani pro Klause, což může vést k tomu, že parlament nezvolí nikoho a bude muset být vypsána volba nová. V ní se mohou objevit i další kandidáti.

Před pěti lety se vedle zmíněných Klause a Zemana o prezidentský post ucházeli také například akademik Jan Sokol, někdejší ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš či dnes již zesnulá bývalá senátorka a politička Jaroslava Moserová.

Spekulace by chtěl ukončit Rath

Spekulace o tom, komu dají volitelé v prezidentské volbě hlas, by chtěl ukončit místopředseda poslaneckého klubu ČSSD David Rath. Ten na dnešní tiskové konferenci řekl, že navrhne, aby parlament volil prezidenta ve veřejných volbách. V nich je na rozdíl od volby tajné jasné, kdo pro koho hlasoval. Tajná volba podle Ratha zavání korupcí. "Hovoří se o milionech v igelitce," říká Rath.

Novinářům dnes sdělil, že svůj návrh předloží klubu ČSSD. Doufá, že nakonec ho prosadí i v parlamentu, který o tom, zda se bude hlava státu volit tajně, či veřejně, nakonec rozhodne.

Nejsilnější parlamentní strana ODS však veřejnou volbu odmítá. Občanští demokraté míní, že v takovýchto volbách je vhodnější a obvyklejší volba tajná.