radar_mapa_192.jpg Komunistický svaz mládeže nashromáždil téměř 150.000 podpisů pod petici proti výstavbě radarové základny Spojených států v Česku. Veřejnou petiční akci dnes uspořádal také na Václavském náměstí.

Nyní máme okolo 150 000 podpisů,“ řekl iHNed.cz předseda mladých komunistů Milan Krajča. Podle jeho slov hodlají organizátoři petice předat vyplněné podpisové archy Petičnímu výboru poslanecké sněmovny už během příštích dvou týdnů.

Podpisy proti základně mladí komunisté poslancům předali už několikrát. V červnu loňského roku jich měli 111.000. Petice proti záměru nebo za vypsání referenda v této věci uspořádaly i další organizace. Petiční protest proti základně patří mezi největší podpisové akce, kterými se sněmovna v posledních letech zabývala. Dolní komora ale již obdržela i větší petice. Přes 233.000 lidí se například podepsalo pod petici, kterou chtěli zdravotníci zabránit přijetí zákona o neziskových nemocnicích.

Vláda zahájila jednání o umístění protiraketového radaru v Česku na počátku loňského roku, i když veřejné mínění a opozice tomu nejsou záměru nakloněny. Plán vyvolává negativní reakce také v Rusku.

Vládní odborníci jednají o podmínkách ve smlouvách, na základě kterých by radar v Česku mohl být postaven. Konečné rozhodnutí, zda radar Praha povolí, zatím nepadlo. Radar je v současné době na Marshallových ostrovech a pokud bude v Česku ratifikační proces úspěšný, přesune se do vojenského prostoru Brdy.