pospisil_jiri_192x128.jpg Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil navrhl kárnou žalobu na advokáta Jaroslava Brože, manžela předsedkyně Nejvyššího soudu Ivy Brožové. ČTK to dnes potvrdila mluvčí ministerstva Zuzana Kuncová. Důvodem je podle mluvčí nekorektní postup advokáta při jednání u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku (ESLP).

Pospíšil přitom nedávno podal stejný návrh i na Brožovou kvůli téměř čtyřicetimilionové pokutě, kterou Nejvyššímu soudu uložil finanční úřad, a jejímu zatajení před ministerstvem.

"Jakoukoli souvislost s případem paní Brožové odmítáme. Rozhodnutí ministra vychází z rozsudku Evropského soudu pro lidská práva," řekla Kuncová ČTK. Návrh podal Pospíšil na konci prosince loňského roku a bude o něm rozhodovat advokátní komora.

"Výjimečnou aktivitu ministra spravedlnosti v podobě kárné žaloby proti mé osobě považuji za represivní zásah do nezávislého výkonu advokátní profese, přesahující můj zájem," uvedl dnes Brož na dotaz ČTK. Za svým profesionálním výkonem si údajně stojí a je připraven se proti "libovůli pana ministra" bránit.

Brož zastupoval několik osob, které si ve Štrasburku stěžovaly na neúměrnou délku soudního řízení a žádaly finanční náhradu v kauze Hadraba Hadrabová a ostatní proti České republice. Během vyřizování stížnosti ale požádal ministerstvo o náhradu za nemajetkovou újmu a jeho klienti získali přes 800.000 korun. O tom ale advokát neinformoval evropský soud, a porušil tak podle ministerstva jeho jednací řád.

Brož podle ministerstva nerespektoval ani Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod, když v žádosti o náhradu zaslané ministerstvu spravedlnosti uvedl důvěrné skutečnosti, které v tomto řízení nesměl zveřejnit.

Kvůli tomuto "neprofesionálnímu" jednání pak evropský soud v září 2007 prohlásil stížnost za nepřijatelnou kvůli zneužití práva stížnosti.

"JUDr. Brož tedy jako advokát nejednal čestně a svědomitě při prosazování práva a oprávněného zájmu klienta. Před ESLP svým neprofesním a neetickým jednáním snížil důstojnost advokátního stavu, čímž porušil zákon o advokacii," uvedlo dnes ministerstvo. Brož prý porušil také etický kodex, podle něhož je advokát povinen poctivým, čestným a slušným chováním přispívat k důstojnosti a vážnosti advokátního stavu a jeho projevy nemají být vědomě nepravdivé.

Brožová od roku 2006 vede spory s prezidentem Václavem Klausem, které již několikrát skončily u Ústavního soudu. Brožová k němu podala stížnost poté, co ji prezident odvolal z funkce, protože prý dobře neplní své povinnosti. Obrátila se na něj také, když Klaus jmenoval místopředsedou Nejvyššího soudu bývalého ministra spravedlnosti a někdejšího kandidáta ČSSD na funkci prezidenta Jaroslava Bureše. Ústavní soud dal Brožové v obou případech za pravdu. Na svém postu zůstala, Bureš musel z funkce odejít.

Návrh na kárnou žalobu, který na ni Pospíšil podal, označila za pokračování snah odstranit ji z funkce.