H-system_Smetka-192.jpgV kauze vytunelované stavební společnosti H-System, v níž přišlo podvodem nejméně 1095 lidí o téměř miliardu korun, Nejvyšší soud definitivně potvrdil odsuzující rozsudek. Nevyhověl tak návrhům odsouzeného zakladatele projektu levného bydlení Petra Smetky a také Ivana Krále a Pavla Středy ze Stavebního bytového družstva Svatopluk, kteří žádali zrušení rozsudku a vrácení případu k novému projednání.

"Nejvyšší soud v neveřejném zasedání dovolání všech tří obviněných odmítl jako zjevně neopodstatněné," řekl mluvčí brněnského soudu Petr Knötig.

V platnosti tak zůstává pravomocný rozsudek pražského vrchního soudu z předloňského června, kterým odvolací senát potvrdil Smetkovi 12 let vězení za podvod, poškozování věřitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Smetka si od předloňského září trest odpykává. Podle pravomocného verdiktu má Smetka také 389 poškozeným klientům nahradit stamilionové škody. Větší část poškozených ale soud odkázal s uplatněním škody na občanskoprávní řízení.

Soud potvrdil i podmíněné tresty pro dva muže z družstva Svatopluk

V odvolacím jednání vrchní soud potvrdil i podmíněné tresty za poškozování věřitele pro dvojici mužů z družstva Svatopluk, jež sdružuje přes 600 klientů H-Systemu, kteří ve výstavbě pokračovali i za cenu dalších investic. Královi potvrdil tříletý podmíněný trest se zkušební dobou na pět let, Středovi dvouletou podmínku se zkušební dobou rovněž na pět let. Smetka, Král a Středa podle soudů věděli, že H-System není od konce roku 1997 schopen dostát závazkům věřitelů, a přesto ke škodě těchto věřitelů uzavřeli mezi H-Systemem a Svatoplukem nájemní smlouvy a smlouvu o spolupráci o výstavbě.

Smetkovi, Královi i Středovi soud uložil i zákaz podnikat a zastávat funkce ve statutárních orgánech obchodních společností a družstev. U Smetky činí délka zákazu deset let, u Krále šest a u Středy pět let. Manažerům H-Systemu Jaroslavu Vítkovi, Jaroslavu Eliášovi a Ladislavu Tůmovi však odvolací soud zrušil tresty 9,5 roku vězení za podvod a obžalobu vrátil prvoinstančnímu senátu k novému projednání. Druhé kolo hlavního líčení s těmito třemi muži ale městský soud zatím nenaplánoval.

Smetka se považuje za oběť protikorupční akce Zemanovy vlády

Smetka se od počátku hájil tím, že zájemce o dostupné bydlení nepodvedl, jen mu prý nevyšel podnikatelský záměr. Považuje se za oběť protikorupční akce vlády někdejšího premiéra Miloše Zemana (ČSSD) nazvané Čisté ruce. H-System založil v roce 1993. Po reklamní kampani společnost uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Zaplatili za ně v průměru milion korun. Klient měl dům či byt dostat do dvou až tří let. Na podzim 1997 ale H-System zkrachoval. Firma stihla dokončit asi 30 rodinných domů. Smetka totiž podle obžaloby převáděl peníze klientů na společnosti, které v 90. letech založil.

V letech 1993 až 1994 získal Smetka od pobočky Komerční banky snadno a rychle pro své firmy úvěry přesahující 800 milionů korun. Do zástavy dal bance údajně nadhodnocené pozemky, na kterých měly vzniknout domy. Firmy úvěry nesplácely, fúzovaly, až se sloučily do H-Systemu, který všechny dluhy převzal. Kvůli stamilionovým úvěrům je Smetka v jiné kauze rovněž stíhán pro podvod - zároveň se svými spolupracovníky a bankéři.