Výkonná ředitelka české pobočky Transparency International (TIC) Adriana Krnáčová odchází k 1. lednu 2008 z vedení organizace. Podle serveru Tyden.cz ji nahradí David Ondráčka. Krnáčová bude od února pracovat v soukromém sektoru.krnacova_transparency_192x1.gif

"Transparency neopouštím úplně, chtěla bych být ve správní radě," řekla serveru Krnáčová. Kde přesně nastoupí v práci od února, prý zatím upřesnit nemůže.

Jejím nástupcem v čele české pobočky mezinárodních bojovníků s úplatky bude David Ondráčka, který dosud v TIC pracoval jako projektový manažer a patřil spolu se svou nadřízenou k nejcitovanějším tuzemským odborníkům na korupci.

Cílem snižování míry korupce

Krnáčová s TIC spolupracuje od roku 2000, výkonnou ředitelkou organizace se stala v březnu 2002.TIC-korupce-192x128.jpg

Transparency International vznikla v roce 1993 v Berlíně jako nevládní nezisková organizace, sídlí v německém Bonnu. Jejím cílem je snižovat míru korupce v mezinárodním obchodě působením na vlády zemí celého světa. Po světě má přes 90 národních poboček, v ČR je zastoupena od roku 1998.

Ve světě je TI nejznámější díky každoročním indexům korupce v jednotlivých státech, které vytváří na základě rozhovorů s manažery, novináři, akademiky či politiky. V tomto srovnání se Česká republika pravidelně zařazuje mezi státy s větší mírou korupce.