vezeni_mrize_ruce_192x128.jpgNedovolené telefonování vězňů mají v budoucnu vyřešit detekční systémy, které nahradí původně zamýšlené rušičky mobilů. Detekční systémy mají být nejdříve instalovány ve věznicích s nejpřísnějším režimem, tedy se zvýšenou ostrahou.

V první fázi budou umístěny do věznic Valdice, Mírov a Plzeň. Oznámil to na tiskové konferenci generální ředitel vězeňské služby Luděk Kula. Výběrové řízení na detekční systémy má být v roce 2008.

Ve věznicích s mírnějším režimem se má ale telefonování vězňů spíše uvolnit. V ústavech s nejmírnějším režimem, tedy s dohledem a dozorem, budou vězni moci volně telefonovat z telefonních automatů. Možnost telefonování se má rozšířit i ve věznicích s ostrahou. Vězeňská služba má ale zároveň častěji a důkladněji kontrolovat, zda vězni nemají nelegálně mobilní telefony.

Rušičky mobilů se ruší

mobil192.jpgDetekční systémy, které fungují již v současnosti ve vazebních věznicích, mají nahradit původně zamýšlené rušičky mobilů.

Postup vězeňské služby při zadávání minulé zakázky na rušičky má do konce roku prověřit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kvůli ní odstoupil první náměstek vězeňské služby Zdeněk Kreuzzieger. Policie kauzu vyšetřuje od ledna, dosud ale nevznesla žádné obvinění.

Poptávkové řízení původně vyhrála společnost pb mont ve věznicích v Příbrami a Novém Sedle. Zakázka na rušící zařízení v dalších pěti věznicích byla převedena do utajeného režimu a vězeňská služba proto výběrové řízení nevypisovala.

Na pb mont podala vězeňská služba žaloby. Rušení v některých zařízeních nefungovalo, ve věznicích v Příbrami a Novém Sedle byly rušičky odpojeny. V dalších pěti zařízeních vězeňská služba rušičky nepřevzala. Stát přitom už před rokem zlínské firmě vyplatil přes 18 milionů korun.

Zařízení pro rušení mobilního signálu ve věznicích měla zamezit ovlivňování svědků, zastrašování a řízení další trestné činnosti.