Ústřední výbor KSČM bude v sobotu jednat o podpoře Jana Švejnara, soupeře Václava Klause, který bude v únorových volbách obhajovat prezidentské křeslo. Nejvyšší komunistický stranický orgán mezi sjezdy se bude také zabývat ústavní stížnosti na reformu veřejných financí a poplatky, které se mají od ledna platit ve zdravotnictví. ČTK to řekl místopředseda KSČM Jiří Dolejš.
Podporu Švejnarovi v sobotu také projedná ČSSD a definitivně o ní rozhodne. Zatímco komunisté nejsou zajedno, zda by měli dát Švejnarovi své hlasy, očekává se, že sociální demokraté jeho nominaci schválí. Švejnar už v pátek oznámil, že se rozhodl s Klausem utkat. Pro svou nominaci získal deset podpisů senátorů, které předepisuje Ústava.
Stížnost komunistů na reformu veřejných financí Ústavní soud nedávno odmítl s tím, že už projednává podobný návrh, který podali sociálnědemokratičtí poslanci. Komunisté i socialisté považují zavedení poplatků za protiústavní. Šéf KSČM Vojtěch Filip postup soudu kritizoval.
Někteří komunističtí poslanci se připojili k iniciativě politiků a intelektuálů, kteří vyzvali občany, aby poplatky, jež koalice ve zdravotnictví prosadila, do rozhodnutí Ústavního soudu bojkotovali. Koalice tento projev občanské neposlušnosti kritizovala.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist