04205.jpg Více než čtvrtina lidí si myslí, že největší českou osobností byl vládce Karel IV. Na druhém místě skončil první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, kterého považuje za nejdůležitější osobnost české minulosti i současnosti 22 procent lidí. Třetí místo obsadil bývalý prezident Václav Havel. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd (CVVM).

Kromě dvou bývalých prezidentů bodoval i současný prezident Václav Klaus, který skončil šestý. Mezi ním a Havlem se na čtvrtém místě prosadil "učitel národů" Jan Amos Komenský a na pátém reformátor Jan Hus.

Dotazovaní dále uváděli jako největší českou osobnost svatého Václava, zpěváka Karla Gotta, krále Přemysla Otakara II., ale také Járu Cimrmana.

Zvítězila doba Karla IV.

04205-2.jpgCentrum také zjišťovalo, jaké období lidé považují za vrchol českých dějin. Nejvíce respondentů považuje za nejvýznamnější éru vládu Karla IV. Mezi další nejčastěji uváděné odpovědi patřily období první republiky, národní obrození a husitství.

Oslovení měli dále uvést, které události považují od konce první světové války za nejvýznamnější. Nejčastěji se v jedné ze tří možností, které měli v této otázce respondenti k dispozici, objevovala sametová revoluce (55 %), vznik československého státu 1918 (33 %), konec druhé světové války (29 %), rozpad čs. federace a vznik samostatné České republiky (17 %), únorový převrat v roce 1948 (16 %), tzv. Pražské jaro (15 %), druhá světová válka jako taková (15 %), srpen 1968 (14 %).

CVVM se ptalo více než tisícovky lidí, podobně jako letos odpovídali dotazovaní i loni.