Afghánistán letos v červenci oznámil, že nemá zájem o 20.000 samopalů a 650 kulometů, jejichž darování na začátku roku schválila vláda. V úterý o tom informovalo ministerstvo obrany. Důvodem pro odmítnutí českých zbraní bylo podle ministerstva to, že se Afghánistán chce orientovat na západní typy výzbroje.

Ve středu by však mimo jiné ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) nebo náčelník generálního štábu Vlastimil Picek měli afghánským představitelům předat první tři vrtulníky, které Česko věnovalo tamním ozbrojeným silám. Celkem Afghánci obdrží 12 nepotřebných helikoptér z výzbroje české armády.

O předávání vrtulníků i o neuskutečněném darování nepotřebných palných zbraní v celkové hodnotě přes 30 milionů korun by měli ve středu být také informováni členové kabinetu Mirka Topolánka (ODS).

Po afghánském odmítnutí přijmout české kulomety a samopaly ministerstvo obrany začalo ve veřejné obchodní soutěži hledat zájemce. "V současné době výběr kupujícího stále probíhá," uvedlo ministerstvo. Darování zbraní Afgháncům na začátku roku kritizovala mimo jiné nevládní organizace Amnesty International. Oponenti měli obavy, aby český dar nakonec neskončil v rukou protivládních sil.

S darováním 12 bitevních a transportních helikoptér však souhlasili i někteří opoziční představitelé. Stroje by se v Afghánistánu měly stát součástí nově vznikajícího letectva afghánské národní armády. O jejich nasazení by měli podle dřívějších informací rozhodovat sami Afghánci.

V současnosti je opravují a vybavují potřebnými přístroji pracovníci v Leteckých opravnách Malešice (LOM). Cena oprav, které plně hradí NATO, je podle dřívějších informací odhadována na několik stovek milionů korun. Všech 12 strojů by mělo být do Afghánistánu dodáno do konce roku 2008.


Související