Rychlá, komfortní a transparentní má být v budoucnu česká justice. K tomu má vést její reforma, kterou vypracovalo ministerstvo spravedlnosti. Vládní priority pro oblast soudnictví a hlavní body reformy v pondělí představili premiér Mirek Topolánek a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (oba ODS). Reforma spočívá zejména v elektronizaci justice, v úpravě personální situace u soudů a ve změně některých zákonů, například procesních předpisů.

Proces elektronizace české justice má usnadnit přístup občanů k soudům a urychlit soudní řízení. První fáze projektu jako například E-podatelna nebo InfoSoud, začaly fungovat již letos, příští rok by chtělo ministerstvo zprovoznit insolvenční rejstřík. Završením projektu má být kompletní elektronický soudní spis.

K větší efektivitě soudů má přispět i personální audit

K efektivnějšímu fungování soudů má přispět i chystaný personální audit. Podle Pospíšila ministerstvo v současnosti neuvažuje o snižování, ani o plošném nárůstu počtu soudců, audit se má zaměřit především na administrativní pracovníky. Ministerstvo chce snížit některé kategorie zaměstnanců, a naopak navýšit počet vyšších soudních úředníků. Ti mají mít v budoucnu možnost dosáhnout i vysokoškolského vzdělání. Úředníci se mají také starat o administrativní úkony, kterými jsou v současnosti zavaleni samotní soudci, což podle Pospíšila prodlužuje soudní řízení.

Soudci budou moci pracovat v takzvaných minitýmech ve složení soudce, asistent, vyšší soudní úředník a zapisovatelka. Ministerstvo si od práce v minitýmech slibuje zvýšení výkonnosti soudů. Podle Pospíšila ale nepůjde o nařízení, o využití minitýmů mají rozhodovat předsedové soudů.

Další změnou má být složení kárných senátů, které rozhodují o kárných proviněních soudců. Podle návrhu reformy v nich mají v budoucnu zasednout vedle soudců i zástupci dalších právních profesí, například advokáti nebo notáři. Tím se má zajistit objektivita a nestrannost kárných řízení. Kárné senáty by také v budoucnu mohly na návrh ministra spravedlnosti odvolávat soudní funkcionáře, tedy předsedy a místopředsedy soudů, kteří jsou dnes prakticky neodvolatelní.

Chystá se novela občanského soudního řádu a změny dalších předpisů

Dalším pilířem reformy je úprava norem. Největších změn se mají občané podle ministra dočkat od připravované velké novely občanského soudního řádu. Chystá se i novela trestního řádu, notářského a exekučního řádu a zákona o mediacích. Z kodexů Pospíšil připomněl chystané změny v trestním zákoníku, jehož novou podobu má do konce roku projednat vláda, a občanského a obchodního zákoníku.

Změny mají přinést i novely profesních norem jako zákona o soudech a soudcích nebo zákona o znalcích a tlumočnících. Další připomínky, které budou zapracovány do koncepce reformy, má ministr představit v únoru příštího roku.