Odebrání dítěte do ústavu má být krajním řešením. Na dnešní konferenci v Hrzánském paláci to řekl ministr Petr Nečas (ODS). Prioritou vlády je koordinovaná politika ochrany dětí, ministerstvo sociálních věcí má být jejím garantem, dodal předseda vlády Mirek Topolánek (ODS).

Premiér zdůraznil, že ochrana dětí se má řešit především z jednoho místa, a tím je MPSV. Jednotlivá ministerstva mají definovat společné priority. Podle Nečase zatím meziresortní spolupráce příliš nefungovala. "Ministerstva doposud spíše prohlubovala své vlastní priority, než aby hledala společné cesty," řekl Nečas. Politiku ochrany dětí a péče o děti mají vedle MPSV na starosti také ministerstva spravedlnosti, vnitra, školství a zdravotnictví.

Jedním z kroků, které vláda představila už v červenci, jsou takzvané případové konference. Nejen sociální pracovníci, ale i psychologové, lékaři nebo učitelé by se mohli zapojit do rozhodování o osudu konkrétního dítěte. Výsledkem případové konference by byl individuální plán práce s dítětem tak, aby jeho odebrání z rodiny bylo až poslední možností.

MPSV podle Nečase nyní také aktualizuje zastaralé metodické postupy práce s ohroženými dětmi, které podle něj obsahují mnoho stereotypů. Zahrnuje do nich jevy, s nimiž se sociální pracovníci setkali v poslední době. Jde zejména o týrané děti. "Je to větší problém, než jsme si mysleli, prochází bohužel napříč všemi sociálními vrstvami," řekl Nečas. Ministerstvo dále mapuje síť mediačních a poradenských služeb pro rodinu a připravuje informační materiály k prevenci a řešení rodičovských konfliktů.

Úplně novou koncepci ochrany však MPSV neplánuje

Úplně novou koncepci sociálně-právní ochrany dětí a náhradní rodinné péče ale MPSV neplánuje. Poslední totiž vláda přijala na podzim loňského roku. "Já ten dokument považuji za velmi podnětný, chceme ho uvést v život, ale není to jen záležitostí jednoho ministerstva," řekl Nečas.

Ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková (Strana zelených) novinářům připomněla, že se připravuje také Národní program prevence násilí na dětech. Dokument má obsahovat úkoly pro jednotlivá ministerstva i s termíny jejich splnění. Zmínila se také o aktivitách ministerstva spravedlnosti. Definují se například vhodná prostředí, kam na přechodnou dobu umístit týrané dítě. Pracuje se také na ochraně zveřejňování jmen a tváří dětských obětí.

Změny čeká rovněž brněnský Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD), který má na starosti takzvané mezinárodní únosy a také adopci do a ze zahraničí. V současnosti se vybírá nový ředitel úřadu. Poté bude vypracována nová koncepce práce úřadu.

Na konferenci nazvané V zájmu dítěte zazněly dnes i konkrétní případy kauz zneužívaných a týraných dětí, ale i porušení práv rodiny. Kauzy týraných chlapců z Kuřimi nebo desetileté dívky z Prahy, kterou soudce nechal hospitalizovat na psychiatrii kvůli porozvodovým sporům jejích rodičů, podnítily letos mediální zájem o politiku ochrany dětí.