27. srpna - Pod hlavičkou Mladí národní demokraté byl magistrátu na 10. listopadu, v den výročí Křišťálové noci, ohlášen pochod bývalou židovskou čtvrtí v Praze. Při Křišťálové noci byly v Německu v roce 1938 zabity desítky Židů a desetitisíce skončily v koncentračních táborech. Ohlášeným účelem pochodu byl "protest proti účasti České republiky na okupaci Iráku".

25. září - Magistrát uvedl, že jen na základě tématu nemohl protest zakázat. Svolavateli navrhl jinou trasu pochodu.

1. října - Židovská liberální unie (ŽLU) ohlásila na 10. listopad akci v Pařížské ulici a pietní shromáždění v 15:00 na Staroměstském náměstí.

3. října - Pravicové sdružení posunulo termín na 17. listopad. Svolavatel akce Erik Sedláček v dopise tvrdil, že mezi výročím Křišťálové noci a akcí není žádná spojitost.

4. října - Magistrát pochod zakázal. Podle něj oznámený účel shromáždění "směřoval k výzvě k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti občanů ..." Úřad nemohl přijmout ani změnu termínu. Oznámení o průvodu po stejné trase podala již dříve ŽLU, a to na všechny dny od 5. října do konce roku.

19. října - Městský soud v Praze zrušil magistrátní zákaz pochodu, a to kvůli procesním chybám.

24. října - Za politicky a morálně nepřijatelnou akci označil pochod prezident Václav Klaus. Vyzval úřady, aby demonstraci extremistických skupin nedopustily.

- Pietní shromáždění k uctění památky obětí Křišťálové noci naplánovala na 10. listopadu ve 14:00 u Staronové synagogy pražská židovská obec. Chce při tom zabránit průchodu neonacistů.

25. října - Zastupitelé nesouhlasili s tím, aby se v Praze konaly demonstrace extremistů. Vyjádřili politování nad právním výkladem městského soudu, který úřední zákaz zrušil.

- Platforma Vlastimila Tlustého v ODS oznámila, že se zúčastní shromáždění před Staronovou synagogou. Poslanci ČSSD vyjádřili odhodlání přehradit trasu neonacistů vlastními těly.

26. října - Oznámení pochodu je podle magistrátu neplatné. Úředníci zjistili, že sdružení Mladí národní demokraté v den podání právně neexistovalo. Sdružení je rozhodnuto demonstraci uskutečnit bez ohledu na veškeré tlaky a represe.

29. října - Radikálové ohlásili osm nových tras průvodů v různých částech Prahy. Magistrát je následující den zakázal.

31. října - Extremisté pohrozili, že pokud jim neumožní pochod po náhradní trase, uskuteční průvod bývalou židovskou čtvrtí.

2. listopadu - Radikálové nesmějí pochodovat přes Hradčany. Městský soud jejich žalobu odmítl pro formální nedostatky.

5. listopadu - Nejvyšší správní soud konstatoval, že srpnové ohlášení Mladých národních demokratů bylo neplatné.

6. listopadu - Bezpečnostní rada státu za účasti prezidenta Klause se zabývala přípravami policie na zakázaný pochod extremistů.

- Kvůli demonstracím bude v ulicích v sobotu 1100 státních policistů a 300 strážníků. Uvedl to primátor Pavel Bém (ODS).

7. listopadu - Česko kvůli zakázanému pochodu spolupracuje se zahraničními partnery. Informoval o tom ministr vnitra Ivan Langer. České extremisty se prý chystají podpořit jejich soukmenovci ze zahraničí, především ze Slovenska a z Německa.

8. listopadu - Městský soud zamítl další dvě žaloby extremistů. Nadále tak platí magistrátní zákaz jejich průvodů z Tychonovy ulice na Hradčanské náměstí a z Karlovy ulice přes Mariánské a Malé náměstí na Anenské náměstí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist