V polovině listopadu uplyne rok od okamžiku, kdy také čeští posluchači mohli začít stahovat hudbu z internetu legálním způsobem. Největším hráčem na českém trhu je podle statistik české pobočky Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) s více než šedesátiprocentním podílem hudební server i-legalne.cz, jehož prostřednictvím se dosud prodalo více než 220.000 skladeb. Pracovníci portálu v pondělí v Praze novinářům řekli, že jejich stránky navštíví týdně přes 45.000 návštěvníků; dosud to celkem bylo přes 1,25 milionu uživatelů.

"Fyzický trh s hudbou klesá a nejen my si myslíme, že distribuce online je to, co může hudebnímu byznysu pomoci," uvedl manažer portálu Petr Peřina. Hudbu přes internet dále prodává například mobilní operátor T-Mobile či portál allmusic.cz, který provozuje společnost Vltava Stores.

Čeští posluchači si podle Peřiny legálně nejčastěji stahují skladby Daniela Landy a kapel Gipsy.cz a Kabát. Zatímco v zahraničí si lidé většinou kupují pouze jednotlivé skladby, u nás mají asi v 70 procentech případů zájem především o nákup celých alb.

Portál má nyní v nabídce přes 430.000 skladeb od více než 24.000 interpretů a kapel a počítá s tím, že své služby ještě rozšíří do oblasti mobilních telefonů. Peřina rovněž uvažuje o tom, že by si stálí zákazníci mohli výhledově po zaplacení měsíčního paušálu stahovat větší množství skladeb.

Provozovatelé portálu původně očekávali, že si lidé budou kupovat více skladeb. Naopak je překvapil zájem o inzerci na jejich internetovém hudebním magazínu, který přináší aktuální informace ze světa populární hudby. Podle Peřiny přesto možnosti legálního stahování hudby využívá v Česku jen minimum posluchačů. "Je to tak asi procento. V tomhle jsem fakt skeptický," dodal.