cunek-kloboucek-192-128.jpg"Pokud Jiří Čunek vše hodnověrně nám i veřejnosti nevysvětlí a nevyvrátí vznesená obvinění, je jeho pozice nehájitelná a bude muset odejít. Podotýkám, že to musí udělat v historicky krátké době několika dnů. Dejte mi prosím šanci s ním o tom osobně mluvit," řekl Topolánek.

Přímo od Čunka chce slyšet, zda skutečně před lety současně bral sociální dávky a ukládal do banky milionové částky, jak uvedla ve své reportáži Česká televize. "Je třeba, aby to Jiří Čunek hodnověrně vysvětlil, jinak nemá nárok setrvávat v mé vládě," řekl premiér na adresu šéfa koaliční strany. Pokusí se s ním sejít co nejdřív.

Stejně razantně chce premiér řešit únik neveřejných informací o Čunkových majetkových poměrech, jímž se už zabývá Inspekce ministra vnitra. Upozornil, že na veřejnost se dostávaly i údaje, když byl Čunek obviněn z korupce.

Vicepremiér je připraven se hájit

Vicepremiér a šéf lidovců Jiří Čunek je podle svých stranických kolegů připraven jasně a průkazně vysvětlit majetkové poměry své rodiny. Lidoveckým poslancům a senátorům to slíbil na noční schůzce. Čunek čelí podezření, že před devíti lety neoprávněně pobíral sociální dávky.

Mluvčí KDU-ČSL Martin Horálek potvrdil informaci o tom, že poslanci a senátoři jednali v noci na dnešek o svém předsedovi. Schůze se odbyla za účasti Jířího Čunka. Toho ve středu dopoledne čeká jednání s předsednictvem strany. Podle Horálka na něj šéf lidovců půjde s určitým doporučením.

"Řekli jsme si, že je nutné, aby své finanční poměry jasně vysvětlil," řekla předsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová. Na dotaz, jak na to reagoval Čunek, odpověděla: "Chápe, že je to věc důvěryhodnosti. Je mu jasné, že se musí obhájit hlavně před veřejností."

Čunek škodí straně i koalici

Politolog Jiří Pehe se domnívá, že Jiří Čunek za současné situace lidovecké straně „už pouze škodí“. „Kdyby byl odpovědným politikem, tak si myslím, že dokáže rozlišit politickou odpovědnost od právní odpovědnosti. V této chvíli, myslím si, se stal přítěží jak pro KDU-ČSL tak pro vládní koalici,“ řekl iHNed.cz Pehe s tím, že pokud Čunek setrvá v čele strany, nemusejí lidovci u voleb překonat pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny.

Situace se na rozdíl od prvních reakcí na další skandál Jiřího Čunka změnila. Nyní už za ním strana vehementně nestojí. „Jak se ukazuje, on sám ten problém schopen řešit není, takže jej musí řešit KDU-ČSL a pokud ani ta nebude schopna ten problém vyřešit, pak hrozí třeba i rozpad vládní koalice,“ analyzoval Pehe. „Situace dozrála, nyní si odpovědní politici uvědomují, že jediný způsob jak zachránit situaci je vyměnit Jiřího Čunka,“ uzavřel politolog.

Česká televize v pondělí večer odvysílala reportáž, podle které Čunek před skoro deseti lety pobíral sociální dávky. Přitom ve stejné době uložil do několika bank tři a půl milionu korun. Čunek opět odmítá vysvětlit, jak k penězům přišel, a na dávky si nevzpomíná.

Související