topolanek-radar-192-128.jpgRuští inspektoři by mohli mít možnost občas kontrolovat případnou montáž a provoz americké radarové základny v Brdech. Vyplynulo to z vyjádření premiéra Mirka Topolánka v rozhovoru v České televizi. Trvale přítomni žádní ruští vojáci na základně nebudou, uvedl premiér. Ruští inspektoři podle něj ale mohou mít k dispozici "kontrolní dny". Zdůraznil, že o této možnosti informoval už v lednu.

"Já už jsem v lednu řekl, že pro dobré vztahy a pro kontrolní mechanismy je docela možné a pravděpodobné, že navrhneme, pokud s tím americká strana bude souhlasit, účast (ruských) kontrolorů jak při výstavbě, tak při provozu radaru," prohlásil v televizi Topolánek.

S Topolánkem nesouhlasí stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek. Podle něj premiér neříká pravdu, že se nabídka Rusku netýká přímo přítomnosti vojáků na základně. "Pokoušel jste se tvrdit věci, které jsou v elementárním rozporu jak se vším, co píše zahraniční tisk, tak dokonce i se zprávou, kterou nám k tomuto bodu zaslal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg," zdůraznil Zaorálek při debatě s premiérem ve sněmovně.

O možné přítomnosti Rusů na amerických základnách v Polsku a Česku hovořil při návštěvě Prahy ministr obrany USA Robert Gates. Uvedl zároveň, že žádná americko-ruská dohoda se neobejde bez souhlasu české strany.

Opozice nabídku Spojených států Moskvě, aby Rusové mohli být na brdské základně přítomni, kritizuje. Myšlenka návratu Rusů na české území je nepřijatelná také pro mnohé vládní politiky. Vyjednáváním vlády o podmínkách umístění amerického radaru v Česku by se mohli zabývat i poslanci při odpoledních ústních interpelacích premiéra a ministrů.

O možnosti postavit v Brdech protiraketový radar se zatím stále jedná. Protiraketový systém má chránit USA a Evropu proti případné raketě vystřelené například z Íránu. Většina Čechů přitom podle sociologických průzkumů není záměru Američanů nakloněna. Washington chce konečné rozhodnutí slyšet příští rok.